Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Železnici nemusíme dotovat, tvrdí Kalousek

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) stát nemá povinnost financovat ztráty regionální železniční dopravy a předloňská dohoda mezi kraji a úřednickou vládou Jana Fischera není právně závazná.

Memorandum mezi kraji a Fischerovým kabinetem, které má platit do roku 2019, nyní posoudí odborníci a pokud jeho neplatnost potvrdí, tak stát tyto dotace podle Kalouska zruší nebo výrazně omezí. Ministr to řekl v pořadu Partie televize Prima.

Se zastavením financování regionální železnice nesouhlasí kraje, které jsou připraveny vymáhat plnění memoranda soudně.

Kalousek řekl, že zadal vypracování odborných posudků, zda je memorandum právně závazné. "Nejsem přesvědčen o tom, že je právně závazné. Za předpokladu, že není právně závazné, budu s kraji projednávat výraznou změnu. Buď úplné zrušení nebo redukci této položky," uvedl Kalousek.

Čtěte také

Pokud odborníci memorandum vyhodnotí jako právně závazné, tak stát podle něj bude muset dotace vyplácet. "Pak si pouze povzdechnu, že úřednická vláda přidělala ČR jeden mandatorní výdaj navíc, na který podle mého názoru neměla politické právo," uvedl Kalousek.

Potíže kvůli stavebnímu spoření

Ministerstvo financí se tento týden rozhodlo požádat vládu, aby kvůli rozhodnutí Ústavního soudu ohledně stavebního spoření dočasně zmrazila čerpání všech nespotřebovaných nároků kapitol státního rozpočtu z předchozích let, včetně 2,6 miliardy korun na financování ztráty regionální železniční dopravy.

Celkem se podle Kalouska jedná o osm miliard korun. Do 14 dnů pak chce ministr financí vládě předložit definitivní řešení propadu příjmů státního rozpočtu a krajů poté, co bude účastníkům stavebního spoření proti původním předpokladům vyplaceno navíc šest miliard korun.

Hašek: Peníze můžeme vymáhat soudně

S postupem ministerstva financí nesouhlasí předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Smlouva mezi kraji a vládou z roku 2009 je podle něj platná. Změnit její parametry lze podle Haška pouze po dohodě všech stran.

"To že pan ministr (Kalousek) usnesením vlády zavázal finance, my bereme jako problém, protože už to jde proti duchu memoranda. Nicméně očekáváme, že budou probíhat jednání," řekl Hašek.

Pokud by vláda zastavila financování regionální železniční dopravy, tak kraje podle Haška budou soudně vymáhat plnění této smlouvy.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!