Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Železniční blamáž: Leo Express ve středu nevyjede, nemá povolení

Souprava společnosti Leo express | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Souprava společnosti Leo express | foto: ČTK

PRAHA Černé vlaky Leo Express ve středu první zákazníky nesvezou. Podle drážního úřadu totiž strojům švýcarské výroby chybí potřebné zkoušky. Pokud by Leo Express ve středu s cestujícími vyjel, poruší tím zákon.

Podle náměstka ředitele Drážního úřadu Jiřího Karkoše dopravce nedodal potřebná osvědčení. „Chybí jim průkazy způsobilosti k zabezpečovacímu a elektrickému zařízení,“ uvedl Karkoš.

Nejde přitom prý jen o formální nedostatek, protože dopravce nemá splněné zkoušky, které by otestovaly fungování zabezpečovacího zařízení ve vysokých rychlostech.

ČTĚTE TAKÉ:

Ty dopravce v dosavadním režimu nepotřeboval, ale pro jízdu při vyšší než stokilometrové rychlosti je tato zkouška nezbytná, dodal šéf technické sekce Drážního úřadu s tím, že při těchto rychlostech zařízení garantuje včasné zabrzdění vlaku v kritických situacích.

Podle majitele společnosti Leoše Novotného současnou situaci může dodavatel vozidel švýcarská společnost Stadler, která k nim nedodal kompletní dokumentaci.

Leo Express i přes komplikace předpokládá, že se provoz podaří zahájit do 9. prosince. Podle Novotného se tak stane okamžitě poté, co od výrobce dostane potřebné dokumenty. Protože je dosud nemá, nepřevzal dnes od Stadleru dvě vlakové soupravy.

Oficiální stanovisko LEO Express

LEO Express dnes (v úterý, pozn. redakce) nepřevzal od dodavatelské společnosti Stadler dvě vlakové soupravy, protože Stadler nepředložil kompletní dokumentaci. LEO Express se k tomu vyjádřil: "Provoz s cestujícími můžeme zahájit až po předložení chybějící dokumentace. Všem cestujícím, kteří si do této chvíle zakoupili jízdenky, bude navráceno jízdné, a to buď ve formě hotovosti na pokladnách nebo formou kreditu se 100% navýšením. Tedy, v případě jízdenky v hodnotě 100,- Kč můžete buď na pokladnách dostat 100,- Kč v hotovosti, nebo si nechat na pokladnách nabít svůj kredit ve výši 200,- Kč. Za způsobené komplikace se všem omlouváme."

Nový dopravce chtěl původně 7. listopadu vypravit dva vlaky mezi Prahou, Ostravou a Bohumínem. Z Prahy měl vůbec první černý vlak s cestujícími vyjet v 13:02 a v opačném směru z Bohumína pět minut po páté hodině odpolední. Není jasné, zda Leo Express na tento týden prodal nějaké jízdenky, protože jeho rezervační systém zatím nefunguje.

FOTOGALERIE

Cestující by do vlaků společnosti LEO Express na trati mezi Prahou, Ostravou a Bohumínem mohli poprvé usednout v průběhu listopadu.

Nastupte si. Praha přivítala černé vlaky ze Švýcarska

O den později plánoval dopravce zahájit pravidelný provoz dvou párů vlaků v obou směrech. Ten měl trvat do zavedení nového železničního jízdního řádu, který začíná platit 9. prosince.

Leo Express kromě provozu na trati mezi Prahou a Ostravou chystá vstup na další dálkové tratě v Česku, zejména z Prahy do Českých Budějovic a na trať mezi Prahou a Chebem. Do nákupu a vybavení vlaků chce v příštích pěti letech investovat 7,25 miliardy korun.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!