21. června 2009 14:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zemědělci budou za týden blokovat dálnice D1 a D5

Loni zemědělci blokovali i dopravu v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loni zemědělci blokovali i dopravu v Praze | foto: Jan NevyhoštěnýLidovky.cz

PRAHA Zemědělci budou kvůli nízkým výkupním cenám mléka v pondělí 29. června od 9:00 ráno zemědělskou technikou blokovat na několika místech dálnici D1 z Brna do Prahy, dálnici D5 mezi Prahou a Plzní a dálnice v Jihočeském kraji a ve východních Čechách.

Rozhodl o tom dnes krizový štáb Agrární komory ČR. ČTK o tom informovala mluvčí komory Eugenie Línková.

"Vše bude tak zorganizované, abychom neporušili zákon, a proto se v pondělí zúčastním jednání s příslušnými orgány a organizacemi," uvedl dnes prezident komory Jan Veleba. Mimo jiné se má v pondělí setkat se zástupci okresních a regionálních komor, aby s nimi projednal detaily demonstrace, a poté s ministry vnitra a zemědělství.

Anketa

Mají zemědělci právo blokovat dopravu?

Ano, jinak by jim nikdo nevěnoval pozornost 2033
Ano, spíše by však měli blokovat nějakou vládní budovu 667
Ne, nikdo by neměl projevovat své názory tímto způsobem 382
Ne, je to vydírání ostatních. Měli by být za to potrestáni 3941

Detaily protestu chce Veleba sdělit na čtvrteční tiskové konferenci v Praze. Vedle stanovení minimální výkupní ceny mléka a finanční podpory EU chtějí agrárníci upozornit na špatnou koncepci českého zemědělství a potřebu změny agrární politiky EU, která má podle nich řadu slabých míst a v případě mléka je chybná.

Ministerstvo zemědělství v současné době připravuje znovuzavedení národních dotací na školní mléko, které předchozí vláda Mirka Topolánka loni na podzim zrušila. Podle odborníků však tento krok trh s mlékem příliš neovlivní a ceny rozhodně nezvedne. Kvůli nízkým výkupním cenám suroviny, které v celé Evropě panují již od loňského podzimu a jež podle chovatelů nepokrývají ani výrobní náklady, se již na jaře uskutečnilo několik demonstrací v Česku i dalších evropských zemích.

Poslední z protestů se uskutečnil ve čtvrtek a dnes během summitu EU v Bruselu, kde demonstrovalo několik tisíc evropských zemědělců, převážně z Německa. "V současné době dostává evropský farmář za litr mléka zhruba 20 eurocentů, což je o 20 až 30 procent méně než tvoří náklady. Tuzemští výrobci mléka tak utrží měsíčně zhruba o 400 milionů korun méně než loni. Na konci roku se kvůli tomu tržby sníží o zhruba pět miliard korun, a to odvětví již prostě nevydrží," řekl před nedávnem Veleba.

V pondělí se v Lucemburku čekají protesty zemědělců z celé EU včetně Česka při příležitosti zasedání rady ministrů zemědělství EU, kterého se zúčastní komisařka pro zemědělství Marianne Fischer Boelová. Na programu má být právě řešení krize na trhu s mlékem. Od českých agrárníků má komisařka dostat ostrý dopis. Z Česka se do Lucemburku chystají čtyři autobusy demonstrantů.

ČTK, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!