Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zemětřesení v pražském dopravním podniku. Jaroslav Ďuriš skončil

Představenstvo pražského dopravního podniku zvolilo svým předsedou Jaroslava Ďuriše. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Představenstvo pražského dopravního podniku zvolilo svým předsedou Jaroslava Ďuriše. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na středečním jednání dozorčí rady největší městské společnosti v republice pražském dopravním podniku došlo k zemětřesení. Členové rady odvolali Jaroslava Ďuriše z představenstva podniku. Situaci neustála ani ekonomická ředitelka Magdalena Češková. Informaci LN potvrdil náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). „Ano,“ napsal na dotaz.

Ďuriš nyní skončil v představenstvu, které posléze na svém jednání odvolává generálního ředitele. Tím je zatím stále Ďuriš.

„Dozorčí rada dopravního podniku na svém dnešním jednání odvolala z představenstva společnosti předsedu představenstva Jaroslava Ďuriše a místopředsedkyni Magdalenu Češkovou. Zároveň doporučilo představenstvu, aby pana Ďuriše odvolalo z funkce generálního ředitele,“ řekl LN člen dozorčí rady Marek Doležal (TOP 09).

Podle informací LN za Ďurišovým pádem stojí dlouhodobá nespokojenost pražských politiků s jeho řízením dopravce. Podle primátorky Krnáčové je změna ve vedení podniku správnou volbou. „Já osobně mám výtky k řízení dopravního podniku dlouhodobě a místo toho, aby se ty problémy řešily, tak se spíše kumulovaly. Výběr nového investičního ředitele byl velmi pochybný a rozhodně se nedá mluvit o transparentnosti. Manažersky špatně zvládnuté je i řešení sporu se společností Rencar a nakonec je tu vůle do dopravního podniku znovu dosadit pana Šnábla, který je spjatý se strukturami, které v dopravním podniku vládly dříve,“ napsala LN Krnáčová.

Posledním hřebíčkem do Ďurišovy „rakve“ byla středeční informace LN o angažmá někdejšího Kalouskova arbitrážního experta Radka Šnábla. Ďuriš ho chtěl přivést, aby vyřešil spor mezi reklamními společnostmi a dopravním podnikem. To však kritizovala primátorka Adriana Krnáčová, která ke Šnáblovi neměla důvěru. Důvodem bylo, že Šnábla před dvěma lety kvůli poradenství v otázce tramvají od Škody Transportation prověřovala policie. Detektivové však později případ odložili.

Novými členy představenstva se stali Martin Gillar z České pošty a technický ředitel Jan Šurovský. Podle informací LN z dozorčí rady by měl být pověřen řízením podniku Gillar do doby, než si podnik vybere nového šéfa ve výběrovém řízení.

Martin Gillar je podle zdrojů LN z vedení radnice nominantem hnutí ANO. Je ředitelem divize rozvoj a strategie v České poště a do roku 2015 působil v představenstvu ČD Telematika, kterou spoluvlastní České dráhy. Jan Šurovský již v představenstvu DPP krátce působil, a to od srpna do října 2012. V dopravním podniku začal pracovat v roce 1994 během studií stavební fakulty ČVUT, jako brigádník jezdil s tramvají. Po škole byl nejprve řidičem tramvaje, poté vedoucím vozovny Vokovice a v roce 2007 jej tehdejší ředitel podniku Martin Dvořák jmenoval vedoucím správy tramvajových kolejí. Technickým ředitelem je od podzimu 2011.

Ďuriš byl předsedou představenstva a jeho zástupkyní v orgánu firmy byla právě Češková, která byla v minulosti několik měsíců rovněž generální ředitelkou.

O výměně ředitele se mluvilo na podzim loňského roku. Primátorka Adriana Krnáčová tehdy obvinila Ďuriše z manažerských chyb. Ředitele se naopak zastal tehdejší náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ). Ďuriš se tehdy ve funkci udržel.

DPP je největší městskou firmou a zaměstnává asi 10.000 lidí. Společnost provozuje tři linky metra o celkové délce 59,4 kilometru, dále 539,8 kilometru tramvajových tratí a 1798 kilometrů autobusových linek. Praha jeho fungování dotuje více než 11 miliardami ročně.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...