Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ženy v Berlíně zaplatí za jízdenky o 21 % méně než muži. Kvůli rozdílným platům

Berlinská dopravní společnost (BVG). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Berlinská dopravní společnost (BVG). | foto: Wikipedia

BERLÍN Berlínská dopravní společnost (BVG) v pondělí bude vozit ženy v MHD o 21 procent levněji než muže. Právě tímto číslem dopravce upozorňuje na průměrný rozdíl ve výši platů můžu a žen, který v Německu podle Eurostatu dosahuje oněch 21 procent.

Navíc, právě na pondělí v Německu připadá takzvaný Den platové rovnosti – od začátku roku uplyne 77 dní, po které by Němky musely v průměru pracovat, aby si vydělaly stejně jako jejich kolegové.

„Před námi je už jen Česko a­ Estonsko,“ upozornila firma BVG na svých internetových stránkách. „Chceme proto pro ženy levnější celodenní lístek o­21 procent proti mužům.“ Zástupkyně něžného pohlaví tak dnes za celodenní lístek zaplatí jen 5,50 eura (zhruba 140 korun), což je o­ euro a půl (cca 41 korun) méně než za běžné „unisex“ jízdné.

Takzvaná genderová mzdová mezera se v Česku pohybuje kolem 22 procent a den platové rovnosti mohly Češky „oslavit“ včera.

BVG německá média označují za progresivní společnost: ženy v ní mají stejný plat jako muži a mohou déle pobírat příspěvky na mateřskou dovolenou. Firma jim rovněž vychází vstříc ohledně pracovní doby.

„Těchto 21 procent odpovídá zhruba 77 kalendářním dnům, které by žena musela strávit v ­práci, aby měla stejný roční plat jako muž,“ vysvětluje podnik v prohlášení. Svou kampaň přitom doprovází anglickým sloganem Mind the pay gap čili Pozor na platovou mezeru.

V Česku podle aktuálních údajů Eurostatu ženy vydělávají o­ 22,5 procenta méně než muži. K tomuto číslu došli statistici, kteří porovnávali hodinové výdělky mužů a žen. Nejvyšší rozdíly pak zaznamenali v Estonsku, kde došli až k­ 27­ procentům.

Na druhou stranu nejmenší rozdíly ve výdělcích mužů a­ žen byly v Lucembursku a ­v ­Itálii –­ v obou případech jde o 5,5 procenta. Jak uvádí Eurostat ve studii na svém webu, rozdíly se dají částečně vysvětlit „individuálními charakteristikami“. Mezi ně patří zkušenosti, vzdělání a fakt, že muži častěji volí lépe placené průmyslové obory i profese.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...