Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Berlíňanky budou cestovat levněji MHD. Metropole chce slevou upozornit na platové rozdíly

Berlín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Berlín. | foto: Shutterstock

Berlín O 21 procent levnější celodenní jízdné pro ženy než pro muže nabídne v pondělí berlínský dopravní podnik. Chce tak upozornit na rozdíl v platech mezi muži a ženami, který v Německu v průměru čítá právě 21 procent. Dopravní podnik německé metropole, který provozuje metro, autobusy i tramvaje, o nezvyklé akci informoval na svém webu.

„Už 70 let požaduje naše ústava zrovnoprávnění mužů a žen. Ale ženy v Německu stále ještě v průměru vydělávají méně než muži,“ upozorňuje dopravní podnik, podle něhož by průměrná Němka musela pracovat 442 dnů, aby vydělala tolik co průměrný Němec za 365 dní. Rozdíl tedy čítá 77 dní. A právě 18. březen, kdy se akce uskuteční, je 77. dnem letošního roku.

Zatímco muži během něj za celodenní jízdenku zaplatí tradičních sedm eur (180 korun), ženy takový lístek vyjde jen na 5,5 eura (141 korun).

Berlínský dopravní podnik věří, že se jeho krokem nebudou muži cítit diskriminováni. „Pokud by se tak stalo, omlouváme se za to. Na druhé straně: Kdo se omlouvá ženám, které vydělávají v průměru o 21 procent méně?“ ptá se na svém webu a dodává, že sleva platí i pro transgender ženy.

Zhruba dvě třetiny rozdílu v platech mezi muži a ženami jsou podle německých úřadů způsobeny tím, že ženy častěji pracují na částečný úvazek a také v sektorech hospodářství s nižšími platy. Když se to vezme v úvahu, ukáže se, že ženy za stejnou práci dostávají o šest až sedm procent méně než muži.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Strahovský tunel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Strahovský tunel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Strahovský tunel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.