22. ledna 2010 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zeštíhlování ČSA pokračuje, firma se zbavuje charterů

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA České aerolinie zřejmě do budoucna nebudou provozovat nepravidelné lety pro cestovní kanceláře, takzvané chartery. Záměr prodat charterovou divizi ve středu schválila dozorčí rada firmy.

Napsal to dnes server Ekonom.cz s tím, že to potvrdil ministr dopravy Gustav Slamečka. Ztrátové ČSA tak pokračují v prodeji majetku, který více či méně intenzivně probíhá poslední čtyři roky.

Naposledy firma prodala svou sídelní budovu pražskému letišti za 607 milionů korun, dalších 764 milionů získaly aerolinie za prodej duty free obchodů francouzské společnosti Lagardere Services.

V případě charterové divize půjde zřejmě jen o převod smluvně vázaných zákazníků, tedy smluv s cestovními kancelářemi, z nichž nejvýznamnější je smlouva s CK Exim Tours.

České aerolinie dlouhodobě nasazují na charterové lety pětici letounů. Ty si podle serveru společnost pronajala v době letecké konjunktury, a tudíž za méně výhodných podmínek, než za jakých by je případný zájemce získal nyní.

Mluvčí konkurenčního Travel Servisu Vladimíra Dufková se k případnému zájmu své společnosti o chartery ČSA odmítla vyjádřit. Uvedla jen, že mezi ČSA a firmou Travel Service trvá jednání o užší spolupráci, které ale nemůže do jejich zakončení konkretizovat.

ČSA za loňský rok očekávají ztrátu přes tři miliardy korun. Za poslední čtyři roky prodaly majetek za téměř šest miliard korun.

ČTK