26. července 2016 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zetor namaloval na pole litevského krále. Dílo traktoru je vidět až z vesmíru

Zetor Crystal nakreslil v Litvě na pole obraz legendárního krále Mindagause. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zetor Crystal nakreslil v Litvě na pole obraz legendárního krále Mindagause. | foto: Zetor

PANEVĚŽYS (LITVA) UVNITŘ VIDEO. Český traktor značky Zetor se v rámci svých sedmdesátých narozenin pokusil o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Na poli u litevského města Panevėžys namaloval národní symbol Litvy u příležitosti Dne státu, kterým si Litevci připomínají korunovaci krále Mindagause z roku 1253.

Automaticky řízený traktor pracoval na obrazci přes dvě hodiny, na poli tvořil ekologickou bílou barvou. Litevský národní hrdina zabírá necelých 21 hektarů a podle organizátorů akce je za určitých okolností viditelný i z vesmíru.

Zetor Crystal nakreslil v Litvě na pole obraz legendárního krále Mindagause.
Zetor Crystal nakreslil v Litvě na pole obraz legendárního krále Mindagause.

„Věříme, že dílo má šanci zapsat se do Guinessovy knihy rekordů. V této chvíli jej posuzuje odborná porota. Pokud se světový rekord potvrdí, překoná Litva dosavadního rekordmana několikanásobně. Současným držitelem je obrazec v Turecku zaujímající plochu 1,2 hektaru,“říká Renaldas Pelanis, ředitel společnosti Specagra, která je organizátorem pokusu o zápis do Guinessovy knihy rekordů a také dodavatelem zetorů na litevský trh.

Obrazec vytvořil traktor typu Crystal. V jeho kabině sice seděl řidič, ale dohlížel pouze na bezpečnost, jinak stroj řídil automat.

ČTK