Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
8. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

‚Žil s mámou a pomáhal s účty.‘ Data o milionech uživatelů Uberu ukradl dvacetiletý mladík

Uber | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uber | foto: Shutterstock

PRAHA Za obrovským únikem informací o zákaznících a řidičích od alternativní taxislužby Uber stál podle agentury Reuters dvacetiletý muž z Floridy. Firma mu za zničení dat zaplatila sto tisíc dolarů z programu na hledání drobných chyb v systému a věc ututlala.

„Žije se svou matkou v malém domě a snaží se pomáhat platit účty,“ popsaly zdroje Reuters hackera, který způsobil otřesy v alternativní taxislužbě Uber.

Mladík v říjnu 2016 dokázal firmě ukrást data o 57 milionech uživatelů včetně 600 tisíc řidičů. Firma takový únik neohlásila příslušným úřadům a místo toho se rozhodla hackerovi zaplatit sto tisíc dolarů za to, že data smaže.

Uber si provedením platby potvrdil identitu hackera a podepsal s ním smlouvu o mlčenlivosti. Firma také analyzovala jeho počítač, aby se ujistila, že byla data opravdu smazána. Jelikož mladík prý nepředstavoval další hrozbu, Uber se rozhodl ho nežalovat.

Peníze na výplatu pocházeli z programu na odměňování bezpečnostních expertů, kteří objeví chyby v softwaru společnosti. O tento program se stará společnost HackerOne, která podobné služby nabízí řadě technologických společností.

Taková platba je však velmi nestandardní. Agentura Reuters cituje bývalého manažera HackerOne, podle kterého se běžná platba pohybuje jen mezi pěti a deseti tisíci dolarů. Navíc odměňování hackera, který ukradl data, prý také není v souladu s běžnými pravidly programu.

Kdo výplatu hackera schválil však není jasné. Podle Reuters ale bývalý šéf firmy Travis Kalanick o úniku a vyplacení peněz věděl už během loňského listopadu.

Informace o úniku dat zveřejnil však až nový šéf Uberu Dara Khosrowshahi letos v listopadu. Podle něj se měl incident okamžitě ohlásit regulátorům. 

„Nic z toho se nemělo stát, nebudu si vymýšlet výmluvy,“ napsal tehdy Khosrowshahi. Zároveň propustil šéfa bezpečnosti Joe Sullivana a jemu podřízeného vysoko postaveného právníka Craiga Clarka.

Nedávno rezignovali i další tři manažeři z oddělení bezpečnosti. Jeden z nich se však nakonec rozhodl zůstat na nové pozici.

kopMichal Kopřiva
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...