Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zima se silničářům nejspíš prodraží

Silničáři (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silničáři (Ilustrační foto) | foto: Vladislav GalgonekČTK

PRAHA Pokud současné sněžení a mrazy vydrží delší dobu, vyšplhají se náklady na zimní údržbu dálnic a silnic první třídy na rekordní hodnotu. Podle údajů Ředitelství silnic a dálnic stála v lednu péče o silnice téměř o 20 procent více než loni, únorové výdaje atakují data za nejtužší zimu poslední doby z přelomu let 2005/2006.

Zima před třemi lety byla pro silničáře zatím vůbec nejdražší, jen únor stál téměř 300 milionů korun. Na některých místech přitom ležel sníh až do konce dubna. "Pokud vlhké a chladné počasí bude pokračovat i v březnu, mohou být náklady v prvém čtvrtletí roku 2009 ještě vyšší," uvedla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Celkové náklady na údržbu 6800 kilometrů silnic první třídy a 1000 kilometrů dálničních komunikací odhaduje ŘSD každoročně zhruba stejně na 1,2 miliardy korun. Z toho jde na silnice první třídy 800 milionů korun.

Největší část nákladů spolknou mzdy pracovníků a pohonné hmoty. Při mírné zimě se uspořené peníze investují do oprav silnic v létě.

Před třemi lety museli silničáři dokupovat sůl
V případě tuhých zim se náklady naopak zvyšují. Zatímco po minulých dvou zimách zbylo v zásobnících kolem rychlostních silnic a dálnic zhruba 20 tisíc tun soli, před třemi lety se musela sůl dokupovat za vyšší zimní ceny.

Letos to zatím podle Vápeníkové nebylo nutné právě díky zásobám z minula.

Celkem se v České republice udržuje přes 52 tisíc kilometrů dálnic a silnic, což je zhruba 96 procent sítě. O dálnice a rychlostní silnice se stará ŘSD, někdy prostřednictvím soukromých firem, odpovědnost za silnice nižších tříd nesou kraje. Jejich výdaje na zimní údržbu se odhadují na necelé dvě miliardy. Nejnákladnější je přitom údržba dálnic, kde jeden kilometr spolkne za zimu až 200 tisíc korun.

Vzhledem ke značnému rozsahu silniční sítě má zimní údržba jasná pravidla.

Komunikace jsou rozděleny podle důležitosti do tří skupin, přičemž u každé skupiny mají silničáři jiné časové limity pro zprůjezdnění. Přednost mají rychlostní silnice a dálnice, které musejí být průjezdné nejpozději do dvou hodin od výjezdu sypačů a pluhů. Naopak u málo významných silnic druhé a třetí třídy mají silničáři 12 hodin času.

,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Silničáři (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Silničáři (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Silničáři (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?