Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zlatý padák pro odvolaného šéfa Bazalu: odstupné za 2 miliony

Josef Bazala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Bazala | foto: ČTK

PRAHA Odvolaný generální ředitel ČD Cargo Josef Bazala, na kterého ministr dopravy Vít Bárta před měsícem podal trestní oznámení, získal na odstupném šest měsíčních platů, což představuje přes dva miliony korun.

Ve firmě definitivně skončil ke konci srpna, uvádí to server Týden.cz. "Zatím se budu věnovat rodině a dalším aktivitám, poté zřejmě budu podnikat v nákladní dopravě. Jsem v jednání s některými přepravními železničními firmami. Pokud by se to nepovedlo, klidně půjdu do kamionové dopravy," řekl Bazala, který z ČD Cargo odchází v úterý. Odstupné pro Bazalu se odvíjí od jeho měsíčního platu, který se pohyboval okolo 400.000 korun měsíčně.

Čtěte více

Bazalovým nástupcem na místě předsedy představenstva ČD Cargo se po přechodném působení šéfa mateřských Českých drah Petra Žaludy stal minulý týden Jiří Vodička, který předtím šéfoval marketingu Fio banky. Pozici generálního ředitele ČD Cargo České dráhy zrušily, aby mohl Bazala odejít co nejdříve.

Předběžníé závěry auditu: ČD utratily přes 140 milionů
ČD Cargo je zatím stále prověřováno hloubkovým auditem, jehož předběžné závěry upozorňují na nesrovnalosti při placení klíčovým zákazníkům. Podle auditorů například bývalá Bazalova společnost Speditrans, která nyní patří do portfolia firem uhlobarona Zdeňka Bakaly, dostávala na zpětných bonusech tolik peněz, že ČD na přepravě za poslední rok a půl tratilo přes 140 milionů korun. Další zjištění auditorů se týkají také problematických nákupů vozů a oprav vagonů Carga.

Právě tato zjištění a dokumenty tajné služby, které má ministr dopravy k dispozici, vedlo Bártu k podání trestního oznámení směřovaného přímo na Bazalu. Bazala to označil za komplot generálního ředitele ČD Žaludy a jeho lidí a je připraven výsledky auditu po zveřejnění vysvětlit.

Společnost ČD Cargo vykázala za loňský rok ztrátu před zdaněním 378 milionů korun. Za rok 2008 přitom měla firma hrubý zisk 474 milionů Kč.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...