14. května 2015 9:23 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jančura posiluje tatranský expres. Do Košic bude jezdit i v noci

RegioJet představil nový vagon od rumunské firmy Astra. Celkem jich objednal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy RegioJet představil nový vagon od rumunské firmy Astra. Celkem jich objednal... | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Podnikatel Radim Jančura se rozhodl rozšířit svůj železniční byznys na Slovensku. Jeho RegioJet začne od 14. června provozovat noční vlaky mezi Prahou a Košicemi a také na lince mezi Bratislavou a Košicemi.

Tyto nové spoje budou zatím jezdit ve čtvrtek, v pátek a v neděli. Dopravce na ně nasadí běžné vozy s místy k sezení. 

Společnost podnikatele Radima Jančury v nich plánuje nabízet širší servis, než jaký poskytuje v denních spojích. Vlaky pojedou v podobné časy jako spoje českých a slovenských státních drah.

Vzhledem k tomu, že současné vlaky státních dopravců nabízejí především lůžková či lehátková místa, půjde o konkurenci jen z části. Například z Prahy do Košic jezdí v celém vlaku pouze dva vozy k sezení. 

RegioJet nasadí vozy s polohovatelnými sedačkami, na něž jsou cestující zvyklí ze stávajících spojů. Ceny chystá stejné jako na denních spojích, například jízdenka z Prahy do Košic začíná na devíti eurech (250 korun). 

Z Prahy bude vlak vyjíždět dvě hodiny před půlnocí, opačně o půl hodiny dříve. Na vnitrostátní slovenské trase je odjezd v obou směrech zhruba půl hodiny před půlnocí.

„Chceme nabídnout cestujícím nový koncept nočního cestování, který bude bezpečný i pohodlný. Na bezpečnost bude kromě personálu dohlížet i bezpečnostní služba,“ uvedl majitel RegioJetu Jančura. Cestující si budou moct také zapůjčit malé zámky k uzamčení zavazadel.

Jančurovy vlaky začaly do Košic jezdit z Prahy loni na podzim, z Bratislavy v prosinci. Na trati působí také státní dráhy a soukromý dopravce Leo Express.