27. prosince 2011 22:29 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zvýhodnění končí, senioři si ale o mnoho nepřiplatí

Vlak (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Slevy pro důchodce na jízdenky na železnici zůstanou alespoň částečně zachovány, ačkoli stát na ně již od ledna 2012 nebude připlácet.

Doposud měli díky nařízení státu lidé ve věku nad 60 let lístky levnější oproti běžnému jízdnému o 50 procent. České dráhy (ČD) nabídnou nově čtvrtinové až poloviční slevy a RegioJet třicetiprocentní.

Povinost končí

Zatím měli dopravci povinnost poskytovat důchodcům padesátiprocentní slevy a stát jim rozdíl dorovnával.

Ministerstvo financí ale s platností od 1. ledna 2012 povinné zvýhodnění jízdného pro seniory zrušilo, a s tím i kompenzace slev.

ČD zavedou vlastní systém slev 1. února a RegioJet 2. ledna, uvedla Česká televize.

Příští rok by neměli důchodci platit za jízdu vlakem dvakrát více. Cena sice vzroste, ale ne tak výrazně.

ČD ještě po celý leden zachovají současné poloviční slevy. "Vzniklou ztrátu zaplatí České dráhy ze svého," řekl MF DNES mluvčí společnosti Radek Joklík.

Od února pak nabídnou důchodcům vlastní systém zvýhodněných jízdenek. Senioři, kteří budou chtít nadále jezdit vlakem za poloviční cenu, si budou muset u drah koupit speciální průkaz IN 50, který bude stát 490 korun na jeden rok.

Čtvrtinovou slevu získají od drah podle deníku důchodci s papírovou průkazkou s modrým pruhem. Ta je vyjde na 50 korun a má neomezenou platnost. Samotný občanský průkaz žádnou slevu na vlak u ČD nezajistí.

Slevy chystá i Jančura

Soukromý dopravce RegioJet bude od ledna poskytovat třicetiprocentní slevu z jízdného všem lidem starším 60 let, a to bez nutnost zakoupit si speciální průkaz.

"K jejímu získání bude stačit občanský průkaz, jímž cestující prokáže svůj věk," sdělil mluvčí firmy Aleš Ondrůj.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.