Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dopravní podnik opět vyloučil nejlevnější firmu na stavbu metra D

Ekonomika

  14:53
PRAHA - Dopravní podnik hlavního města Prahy znovu vyřadil společnost Mott MacDonald ze soutěže o zpracování projektové dokumentace a dozor na stavbu první etapy nové trasy metra D. Uvedl to týdeník Ekonom s odvoláním na ředitele firmy Mott MacDonald Jiřího Petráka a zdroj z pražského magistrátu. DPP firmu vyřadil už loni na podzim. Přesto, že firma nabídla nejnižší cenu.

Pražské metro. foto: Lidové noviny

"Rozhodnutí výběrové komise padlo minulý týden a informaci jsme obdrželi ve čtvrtek. Důvodem tentokrát není pochybnost o námi nabízené ceně, nýbrž údajně nedodržení základních kvalifikačních předpokladů pro účast v soutěži," řekl týdeníku Petrák.

Předpokládaný plán metra D

Jak uvedl Ekonom.cz, pražský dopravní podnik již loni na podzim firmu Mott MacDonald ze soutěže na přípravu první etapy nové trasy z Vinohrad na Lhotku vyřadil, a to přesto, že společnost nabídla nejnižší cenu 390 milionů korun. Konkurenční Metroprojekt a s ním vlastnicky propojená firma SUDOP přitom přišly s cenou 490, respektive 470 milionů korun. Má jít přitom o investici v ceně 30 až 35 miliard korun.

Příliš nízká cena není důvod pro vyloučení ze soutěže

Společnost Mott MacDonald vzápětí podala stížnost k Úřadu pro hospodářskou soutěž (ÚOHS), který letos v březnu rozhodl, že DPP porušil zákon.

"Zadavatel v rozhodnutí neuvedl, z jakých důvodů považuje zdůvodnění mimořádně nízké nabídkové ceny za neopodstatněné, z jakých důvodů uchazeč nesplnil kvalifikaci a z jakých důvodů neprokázal splnění části kvalifikace subdodavatelem," uvedl tehdy šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj. DPP vzal poté Mott MacDonald zpět do soutěže, minulý týden ji však znovu vyřadil.

Pokud se Britové nenaučí Česky, zakázku nedostanou...

Zástupci odmítnuté firmy v minulosti upřesnili, že mezi kvalifikačními požadavky byla třeba povinnost, aby představitelé uchazečské společnosti ovládali češtinu. "S právníky teď zvažujeme další postup, na rozhodnutí máme týden," dodal Petrák.

O tom, zda se Mott MacDonald obrátí znovu na antimonopolní úřad, budou podle Petráka rozhodovat i řídící orgány společnosti v Británii. Předchozí stížnost totiž firmu přišla na dva miliony korun.

Autor:

Mohlo by vás zajímat