Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dostali jste drahý dárek? Pozor, možná musíte zaplatit daň

Ekonomika

  9:00
Varování pro všechny, kteří se těší z drahého vánočního dárku. Dostali jste od partnera například šperky za desetitisíce korun? Potom z nich musíte zaplatit daň. A úřady si na platbu dohlédnou.
Šperk - ilustrační foto

Šperk - ilustrační foto foto: Shutterstock

Řeč je o nesezdaných párech: partner, druh či přítel totiž patří pro účely daně darovací do třetí skupiny, kterou tvoří takzvané ostatní osoby. A tady jsou od daně osvobozeny pouze movité a peněžité dary do dvaceti tisíc. "V zájmu daňového plánování je dobré si svého partnera či partnerku vzít či s ním začít co nejdříve bydlet," říká Lenka Mrázová, ředitelka daňového oddělení poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers ČR.

Pravidla se mění, pokud žijí oba partneři ve společné domácnosti déle než jeden rok - poté povýší do druhé skupiny, kdy veškeré vzájemné dary, jako je auto, byt či peníze jsou od darovací daně osvobozeny.

A pozor, daň rozhodně nemusí být nijak malá, stát se totiž na bohatém ježíškovi dokáže pěkně "zahojit", jak vypočítává Lenka Mrázová. "U darů do jednoho milionu poputuje do státní kasy sedm procent z hodnoty daru, u luxusních darů může daň progresivně vzrůst až na čtyřicet procent u darů nad padesát milionů." Přiznání k vánoční darovací dani je třeba navíc dodat finančnímu úřadu do třiceti dní. Úřad pak daň spočítá a pošle platební výměr, na jehož základě je občan povinen daň zaplatit.

Úřad se ale nemusí spoléhat na to, že obdarovaný či obdarovaná splní svou povinnost a podá přiznání. V zákoně funguje totiž i institut takzvané "osoby přezvědné", což je v úřední hantýrce označení člověka, kterému zbytek společnosti obvykle říká "udavač". "Jde například o dobrého souseda z patra, který monitoruje změny ve vašem vozovém parku či sleduje, zda se na krku partnerky neobjevil nový diamantový náhrdelník. Na základě jeho informací pak může finanční úřad vyzvat obdarovaného k podání daňového přiznání k dani darovací a bude očekávat úhradu příslušné částky do státní kasy," dodává Lenka Mrázová.

A úřady si podle finančních ředitelství nechtějí nechat daně ujít. "Postupujeme standardně. Prověřujeme rejstříky a provádíme vyhledávací činnost. Darování automobilu se objeví v registru vozidel, což je možné porovnat s tím, zda byl, či nebyl přiznán. Prověřují se i podněty zvenčí," řekla LN mluvčí plzeňského finančního ředitelství Vanda Kalová.

Úřad může daň doměřit až do roku 2013. "Daň lze vyměřit do tří let od konce kalendářního roku, kdy vznikla povinnost podat daňové přiznání. V případě letošních vánočních dárků tedy až do konce roku 2013, protože přiznání je nutné podat do 24. ledna příštího roku," uvedla Kalová. "Pokud je daň do sto korun, finanční úřad ji nepředepíše a daň se neplatí. Nepodání přiznání naopak znamená, že úřad může daň zvýšit až o deset procent a za pozdní placení daně se platí úrok z prodlení," dodala.

Autor: