Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé si za pět hodin zažádali o 2,8 milionu korun. O dotační program Dešťovka je zájem

Ekonomika

  17:52
PRAHA - V prvních pěti hodinách od spuštění nových podmínek dotačního programu Dešťovka přijal Státní fond životního prostředí ČR 68 žádostí v objemu zhruba 2,8 milionu korun. Řekla to Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Od pondělních 10:00 mohli o peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka žádat i majitelé rekreačních zařízení, jako jsou chaty a chalupy, pokud doloží trvalý pobyt v těchto objektech.
Uplácení

Uplácení foto: Shutterstock

Část programu pouze na zachytávání dešťové vody na zalévání zahrad se rozšířila na domácnosti v celé zemi, dosud to bylo možné pouze v úředně stanovených oblastech, které trpí suchem. Lidé mohou na zachytávání vody pro zalévání získat až 55 000 korun. Program dále přispívá na další dva systémy zaměřené na splachování srážkovou vodou či recyklaci odpadní vody z domácnosti. Lidé mohou získat až 105 000 korun. Ministerstvo životního prostředí do programu přidalo celkem 100 milionů korun.

„Když jsme loni spouštěli Dešťovku, měli lidé na seznámení s podmínkami a programem měsíc, nyní pouze týden. Call centra tak podávají konzultace, protože se všichni ještě doptávají na bližší podmínky,“ řekla Pospíšilová. „Za jeden týden v září to byl zhruba stejný počet žádostí jako dnes za jednu hodinu, nárůst je tedy zřejmý,“ dodala.

Dotaci je možné nově uplatnit nejen na pořízení nových nádrží, ale i na úpravu například nepoužívané jímky, do níž lze srážkovou vodu zachytávat. Žadatelé, kteří chtějí systémy na záchyt vody instalovat do novostavby, budou mít nově na realizaci projektu dva roky. Žádost o dotaci s potřebnými dokumenty mohou podat pouze elektronicky přes informační systém programu nebo prostřednictvím datové schránky.

Program Dešťovka byl vyhlášen poprvé loni v dubnu. V prvním kole rozdělovalo ministerstvo 110 milionů korun. Částka se vyčerpala za 28 hodin od spuštění výzvy. Nejvíce lidí mělo zájem o systém na použití dešťové vody jak pro splachování, tak pro zálivku.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat