Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dotované byty dostali i lidé, kteří na ně nemají nárok, zjistila kontrola

Ekonomika

  11:25
PRAHA - Nájemníky státem dotovaných bytů se stávají i lidé bez sociálního či zdravotního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navíc využívání dotovaných bytů nesleduje. Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad. Kritizuje také výdaje státu na zvýhodněné hypotéky pro mladé.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle dotčeného ministerstva se zjištění NKÚ týká hlavně období téměř před pěti lety. Resort údajně letos plánuje revizi koncepce bydlení.

Kontrolní úřad zjistil, že koncepci podpory bydlení za víc než dva miliony korun pro Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) zpracovala externí firma, když tato problematika je přitom téměř jedinou náplní práce fondu.

„Koncepce ale neobsahuje ukazatele, podle kterých by bylo možné hodnotit, jestli se cíle v podpoře bydlení daří plnit,“ uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Na podporu bydlení od roku 2011 do loňska, kterou úřad kontroloval, dal stát v tomto období víc než 8,3 miliardy korun a dalších téměř pět miliard přispěla Evropská unie.

DALŠÍ ČTENÍ:

Na podporu výstavby 9453 bytů pro lidi se sociálním nebo zdravotním znevýhodněním MMR přidělilo téměř 4,9 miliardy korun.

„Žadatelé o dotace na byty pro znevýhodněné lidi nemusí prokazovat, zda jsou v dané lokalitě byty opravdu potřeba. A když už podporu získají, Ministerstvo pro místní rozvoj nesleduje, zda byty opravdu využívají sociálně či zdravotně znevýhodnění nájemci,“ tvrdí NKÚ.

Kritizovaná koncepce podpory bydlení zadaná externí firmě vznikla podle MMR v roce 2011. Pro období od letoška do roku 2020 ministerstvo vytvořilo novou programovou dokumentaci. „Například jakákoli nová výstavba sociálních bytů je od roku 2016 vázána na věcné zdůvodnění záměru a na analýzu potřebnosti bytů v dané lokalitě,“ uvedla mluvčí resortu Veronika Vároši.

Pronajímat byty jiným než sociálně znevýhodněným lidem podle ní znesnadňují nová pravidla. „Od letošního roku musí příjemce dotací periodicky hlásit a zdůvodňovat obsazenost bytů včetně sociální struktury obyvatelstva,“ popsala Vároši.

Kontroloři úřadu při prověrce devíti náhodně vybraných projektů zjistili, že příjemci dotace z celkem 71 nových či zrekonstruovaných bytů 18 pronajali lidem, kteří nespadají do cílové skupiny.

„Jeden z kontrolovaných příjemců například z devíti bytů pronajal pouze jeden byt znevýhodněnému nájemníkovi, i když uváděl, že všechny byty pronajal lidem z cílové skupiny,“ uvádí zpráva kontrolního úřadu.

O 100 tisíc víc

U tří příjemců odhalila kontrola také podezření na porušení rozpočtové kázně za více než 8,5 milionu korun. Jeden z příjemců například získal od ministerstva dotaci o více než sto tisíc korun vyšší, než kolik projekt stál.

U zvýhodněných hypotečních úvěrů pro lidi do 36 let zaplatilo MMR bankám za administraci víc, než kolik vyplatilo na příspěvcích lidem, tvrdí kontrolní úřad. Zjistil, že v letech 2011 až 2015 neposkytovalo ministerstvo příspěvek na hypotéky novým žadatelům a banky dostaly víc než 37 milionů korun za administraci klientů, kteří na příspěvek nemají kvůli nízkým úrokovým sazbám nárok.

Stát dal na podporu bydlení od roku 1997 do roku 2012 téměř 138 miliard korun.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...

Mohlo by vás zajímat