Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dozorčí rada Českých drah bude vyhazovat. Padne Žaluda, nebo Boček?

Ekonomika

  10:46
PRAHA - Mimořádné zasedání dozorčí rady Českých drah bude rozhodovat o personálním složení vedení firmy. Spekuluje se o odvolání generálního ředitele Petra Žaludy i člena představenstva Romana Bočka, který byl ve vyšetřovací vazbě v souvislosti s kauzou Jany Nagyové. Rozhodnutí padne na základě výsledků hospodaření národního dopravce.

Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. foto: MAFRA – Jiří Salik Sláma

Ekonomická kondice společnosti zůstává hlavním bodem jednání i poté, co České dráhy ve čtvrtek mimořádně zveřejnily některé ekonomické ukazatele, které mají dokázat zlepšující se hospodaření firmy. Podle ministra dopravy Zdeňka Žáka, který kontrolu v ČD dlouhodobě prosazuje, ale tato čísla o kondici firmy nevypovídají.

Diskuse o blížícím se odvolání šéfa drah Žaludy rozvířila výměna většiny členů dozorčí rady, kterou ministr dopravy prosadil 19. července. Z dozorčí rady se tehdy museli poroučet téměř všichni zástupci někdejších vládních stran (ODS, TOP 09, LIDEM), o jejichž setrvání v kontrolním orgánu dopravce rozhoduje vláda.

Člen představenstva ČD Roman Boček.

Kromě zástupců odborů v dozorčí radě zůstal pouze Josef Smýkala, což podle odborářů svědčí o přípravě k chystané personální rošádě na nejvyšších postech v drahách. Smýkala v minulosti v klíčových otázkách hlasoval převážně proti návrhům současného vedení.

Podle Žáka se ale bod jednání obsahující personálními změny primárně netýká odvolání Žaludy. Na program údajně měl být zařazen v době, kdy byl ve vazbě člen představenstva společnosti Roman Boček, stíhaný v souvislosti s kauzou přidělování politických trafik.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!