Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ze tří na dvě. Nové sazby DPH zdraží kadeřníka a pivo, potraviny zlevní

Ekonomika

  14:49
Vláda představila konsolidační balíček, který má příští rok snížit zadlužení Česka o 94 a v roce 2025 o 148 miliard korun. Návrh obsahuje až 55 opatření, jeho součástí je zavedení nových sazeb daní z přidané hodnoty. Současné tři sazby DPH se zredukují a zůstanou jen dvě. Nově do nulové sazby míří knihy.

Nové sazby daně z přidané hodnoty zjednoduší celý daňový systém, míní vláda. Na druhé straně ale výrazně zdraží například čepované pivo, noviny nebo kadeřnické služby, které ze „staré“, desetiprocentní snížené sazby podle vládního návrhu přejdou do základní sazby 21 procent.

Do „nové“, dvanáctiprocentní snížené sazby (dosud platí 10procentní sazba) pak spadne veřejná doprava, stravovací služby a ubytovací služby, časopisy, bezlepkové výrobky, vodné a stočné, centrální teplo, ale i léky. Podle propočtů však půjde o zdražení čítající pouhé jednotky korun.

Ze „staré“, patnáctiprocentní sazby naopak do nižší, dvanáctiprocentní sazby DPH se nově přesouvají potraviny, stavební práce či dětské autosedačky. U těchto položek se pak očekává nepatrné zlevnění.

„Snížení DPH u potravin o tři procenta je pro zákazníky dobrou zprávou, každá koruna úspor je v dnešní době důležitá. Obchody to samozřejmě promítnou do cen. A pokud vláda bude chtít dál pomoci, měla by být odvážnější ve snižování byrokracie okolo výroby a prodeje potravin, protože to výrazně zvyšuje náklady, a tedy i ceny,“ říká prezident obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Do základní, 21procentní sazby se vrací některé výrobky a služby, které se v květnu 2020 přesunuly do snížené, desetiprocentní sazby.

Zdražení se bude týkat kadeřnických a holičských služeb, oprav obuvi, kožených výrobků či jízdních kol.

Zamýšlené zvýšení DPH u kadeřnických a holičských služeb bude zátěží zejména pro zaměstnavatele v těchto oborech, kteří se pohybují obratově nad dva miliony korun ročně, což je limit pro povinnost registrace k DPH.

Pivo ano, víno ne

„Zvýšení sazby DPH budou muset kadeřníci promítnout do cen, případně snížit své marže, což by mělo dopad například na snížení počtu zaměstnanců po škole, kteří jsou v prvních letech své praxe zejména nákladem pro podnikatele,“ říká Václav Pražák, který je garantem kadeřnické sekce Asociace kosmetických a kadeřnických oborů, a dodává, že OSVČ, zejména drobných živnostníků v těchto oborech, se toto zvýšení většinou nedotkne vzhledem k tomu, že mají roční „příjmy“ do zmiňovaných dvou milionů a povinnost registrace k DPH se na ně nevztahuje.

Souhlasíte s úspornými opatřeními, která vláda Petra Fialy představila?

celkem hlasů: 19403

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 18. května 2023. Anketa je uzavřena.

Ne10765
Ano8430
Nemám na ně názor208

Nejdiskutovanější je čepované pivo, které se z 10procentní sazby přesouvá do základní 21procentní sazby DPH. Podle zástupce gastronomů v AMSP ČR Luboše Kastnera čeká čepované pivo nominální zdražení o jedenáct procent.

„Jsem návrhem rozhořčen. Vínu dává moravské politické Palermo dárek, ale pivařům, sladařům, pěstitelům ječmene i minipivovarům dává přímo pěstí mezi oči,“ rozhořčeně říká Kastner a dodává, že vínem zlobbovaná vláda rozhoduje bez dopadových analýz a v chaosu a likviduje českou gastronomii, zejména v regionech.

Stát totiž diskutovanou spotřební daň na tichá vína nakonec nezavede. Podle premiéra Petra Fialy převážil argument, že v okolních státech tato daň neplatí. Ostatní alkohol spotřebnímu zdanění podléhá.

Nulové DPH na knihy, více na noviny

Nečekaně vláda oznámila, že DPH na knihy bude nulové, což překvapilo zástupce knižního segmentu.

„Zlevnění knih bych nyní určitě neočekával. Knižní trh bojuje s obrovským zvýšením nákladů a razantním snižováním marží. Nulové DPH ovšem bude mít pozitivní vliv na probíhající zvyšování cen knih, které by se mělo zastavit,“ říká ředitel marketingu a e-commerce Knihy Dobrovský Adam Pýcha a dodává, že lze očekávat zatraktivnění knižního světa pro všechny čtenáře.

Podle něj je tato zpráva extrémně silným signálem, že je pro společnost důležitá vzdělanost a kulturní prostředí. „Jsme národem čtenářů a čtenářek, což bylo nyní podtrženo, a dostali jsme se na úroveň, kterou známe z řady dalších evropských zemí,“ dodává Pýcha.

„Návrh navýšit DPH u novin z 10% na 21% vypadá jako snaha zabít vydávání novin v České republice. K navýšení cen energií, cen papíru může 100% navýšení DPH být posledním hřebíčkem do rakve jednoho mediatypu v České republice.

Málokdo si uvědomuje, že krach jedněch novin může v Česku způsobit domino efekt. Deníky jsou svázány pupeční šňůrou společné distribuce novin, která v noci z tiskáren rozváží noviny do prodejen v přesných časech po celé republice. Jakmile odpadne jeden deník (třeba právě kvůli zvýšení DPH), ostatní vydavatelé zbylé náklady na distribuci, které na ně tím pádem připadnou, již nemusí unést a budou muset svůj titul zavřít také. Domino efekt se spustil,“ okomentovala daňové změny Libuše Šmuclerová, předsedkyně správní rady Unie vydavatelů.

Nové DPH sazby a přesun výrobků a služeb:

 • Do 21procentní se nově přesune nově například.:
  čepované pivo, kadeřnické služby, oprava obuvi, kožených výrobků či jízdních kol, úklidové služby, sauny, noviny, sběr odpadu, palivové dřevo.
 • Do 12procentní sazby se přesunou:
  potraviny a nealkoholické nápoje, zdravotnické pomůcky, léky, stavební práce, dětské autosedačky, bezlepkové výrobky, časopisy, veřejná doprava, stravovací a ubytovací služby, vodné a stočné, teplo, vstupenky na kulturu a sport (divadlo, kino, koncerty), pohřební služby.
 • Do nulové daně se přesouvají:
  knihy.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!