Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drábek: Kontrolní úřad ovlivňují ČSSD a ODS, ušetřil jsem stovky milionů

Ekonomika

  14:49
PRAHA - Nejvyšší kontrolní úřad je podle exministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) zpolitizovaný. Reagoval tak na aktuální kontrolní zprávu, podle které byl nový systém výplaty sociálních dávek oproti původní smlouvě pětkrát předražený. Nový systém podle Drábka uspořil ministerstvu stovky milionů.

Jaromír Drábek. foto: Lidové noviny

Kvůli osmi dodatkovým smlouvám zaplatilo ministerstvo práce místo 435 milionů za nový systém vyplácení sociálních dávek dvě miliardy (čtěte VÍCE).

Exministr Drábek ale trvá na tom, že změny ministerstvu ušetřily. „Ze státního závěrečného účtu je jasné, že na provozu a investicích do informačních systémů uspořil resort několik stovek milionů korun. Jen za první tři čtvrtletí roku 2012 byla vykázána úspora 70 milionů korun,“ uvedl Drábek v tiskovém prohlášení.

Kontrolní zpráva NKÚ sice uvádí, že změna organizace úřadů práce uspořila předloni přes 229 korun, tisková zpráva úřadu se však soustředila pouze na dodatky smlouvy, kvůli kterým se původní částka 435 milionů korun vyšplhala na dvě miliardy.

Drábek, který v říjnu opustil ministerské křeslo kvůli obvinění z korupce svého náměstka, také vyslovil podezření, že NKÚ pracuje na politickou objednávku: „s rozšířením smluvních závazků roste zákonitě i cena. Titulek tiskové zprávy, který se snaží navodit dojem, že za stejný objem práce zaplatilo ministerstvo víc peněz, je jen dokladem zpolitizování práce NKÚ pod vedením bývalých poslanců za ČSSD a ODS.“

Kontrola

Kontroloři se zaměřili na úřad práce, který od dubna 2011 změnila reforma exministra Drábka. Vznikl "superúřad" s krajskými pobočkami a kontaktními místy a převzal část agendy od radnic. Od ledna 2012 úředníci dostali nový systém pro výplatu dávek.

Ministerstvo pod Drábkovým vedením ho nevybralo v tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě resortu vnitra s firmou Fujitsu na produkty Microsoft. Vedení ministerstva uvádělo, že se díky změnám ušetří. Nový systém od počátku provázejí potíže a kritika.

Ministerstvo práce chce podle své mluvčí Štěpánky Filipové to, na co poukazuje NKÚ, napravit. "Víme, že věci se systémem nebyly v pořádku. Ministr předloží v září vládě návrh řešení do vysoutěžení nového dodavatele. Součástí bude i návrh, jak by se měly řešit dodatky," uvedla Filipová.

Nápravu chystala už exministryně Ludmila Müllerová (TOP 09), která Drábka ve funkci vystřídala. Resort pod jejím vedením připravoval obří tendr na dodavatele za 1,4 miliardy. Koníček přípravy zastavil.

-ČTK-

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat