Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drábek: Kontrolní úřad ovlivňují ČSSD a ODS, ušetřil jsem stovky milionů

Ekonomika

  14:49
PRAHA - Nejvyšší kontrolní úřad je podle exministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) zpolitizovaný. Reagoval tak na aktuální kontrolní zprávu, podle které byl nový systém výplaty sociálních dávek oproti původní smlouvě pětkrát předražený. Nový systém podle Drábka uspořil ministerstvu stovky milionů.

Jaromír Drábek. foto: Lidové noviny

Kvůli osmi dodatkovým smlouvám zaplatilo ministerstvo práce místo 435 milionů za nový systém vyplácení sociálních dávek dvě miliardy (čtěte VÍCE).

Exministr Drábek ale trvá na tom, že změny ministerstvu ušetřily. „Ze státního závěrečného účtu je jasné, že na provozu a investicích do informačních systémů uspořil resort několik stovek milionů korun. Jen za první tři čtvrtletí roku 2012 byla vykázána úspora 70 milionů korun,“ uvedl Drábek v tiskovém prohlášení.

Kontrolní zpráva NKÚ sice uvádí, že změna organizace úřadů práce uspořila předloni přes 229 korun, tisková zpráva úřadu se však soustředila pouze na dodatky smlouvy, kvůli kterým se původní částka 435 milionů korun vyšplhala na dvě miliardy.

Drábek, který v říjnu opustil ministerské křeslo kvůli obvinění z korupce svého náměstka, také vyslovil podezření, že NKÚ pracuje na politickou objednávku: „s rozšířením smluvních závazků roste zákonitě i cena. Titulek tiskové zprávy, který se snaží navodit dojem, že za stejný objem práce zaplatilo ministerstvo víc peněz, je jen dokladem zpolitizování práce NKÚ pod vedením bývalých poslanců za ČSSD a ODS.“

Kontrola

Kontroloři se zaměřili na úřad práce, který od dubna 2011 změnila reforma exministra Drábka. Vznikl "superúřad" s krajskými pobočkami a kontaktními místy a převzal část agendy od radnic. Od ledna 2012 úředníci dostali nový systém pro výplatu dávek.

Ministerstvo pod Drábkovým vedením ho nevybralo v tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě resortu vnitra s firmou Fujitsu na produkty Microsoft. Vedení ministerstva uvádělo, že se díky změnám ušetří. Nový systém od počátku provázejí potíže a kritika.

Ministerstvo práce chce podle své mluvčí Štěpánky Filipové to, na co poukazuje NKÚ, napravit. "Víme, že věci se systémem nebyly v pořádku. Ministr předloží v září vládě návrh řešení do vysoutěžení nového dodavatele. Součástí bude i návrh, jak by se měly řešit dodatky," uvedla Filipová.

Nápravu chystala už exministryně Ludmila Müllerová (TOP 09), která Drábka ve funkci vystřídala. Resort pod jejím vedením připravoval obří tendr na dodavatele za 1,4 miliardy. Koníček přípravy zastavil.

-ČTK-

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat