Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drahé zlato ničí české klenotníky, lidé chtějí raději cihličky než šperky

Ekonomika

  17:39
PRAHA - Šperky zdražují, klenotníci je nedokážou prodat. Naopak zájem lidí o investiční zlato dál roste. Kombinace slabší kupní síly obyvatel, nabídky luxusního zboží a výrazného zdražení základní suroviny se stala pro některé zlatníky smrtelnou. Všichni totiž zaznamenali pokles poptávky po špercích, v některých případech až o devadesát procent.
Zlato, poklad (ilustrační foto)

Zlato, poklad (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Krize a s ní spojený útěk od rizika vyhnaly ceny drahých kovů do závratných výšin. Zlato jen v tomto roce posílilo o čtvrtinu, stříbro dokonce o více než 40 procent. Zatímco zájem o investiční drahé kovy stoupá, klenotníky trápí prudký pokles poptávky.

"Nemá to cenu, na konci roku končíme," řekl Svatopluk Křížek, spolumajitel olomouckého Zlatnictví Křížek. Hlavní vinu na uzavření jeho firmy nese krize a s ní spojené prudké zdražování zlata a stříbra.

"Lidé dnes nemají mnoho peněz a najdou si jiné, potřebnější věci, za které je utratí, než jsou šperky," vysvětlil Křížek. Zlato totiž za posledních deset let prakticky nezná nic jiného než růst. Jeho cena s malými přestávkami stoupá již od roku 2001 a na konci letošního září poprvé v historii překonalo hranici 1300 dolarů za troyskou unci. V polovině října se již tento drahý kov vyšplhal na 1380 dolarů a nyní se pohybuje kolem 1340 dolarů za troyskou unci.

Zlato, ale i stříbro
"Čekáme, až praskne bublina. Dříve jsme za gram zlata platili 800 až 900 korun, dnes stojí 2000 korun," potvrdil Marek Gajda ze Zlatnictví Gajdovi ve Veselí nad Moravou. Takové zdražení základní suroviny museli zlatníci promítnout i do ceny svých výrobků. Za řetízek, který dříve stával 800 korun, musí dnes lidé zaplatit zhruba dvojnásobek. "Prodeje se skoro úplně zastavily. Poptávka nám poklesla o 80 až 90 procent. Nejlépe se prodávají zásoby staré dva až tři roky, které jsme nepřeceňovali," řekl Gajda.

zlato grafika

To potvrzuje i Dana Křivánková, majitelka Zlatnictví Křivánkovi. "Máme starší zásoby a nyní žijeme z podstaty, nové zlato nenakupujeme," řekla Křivánková. Podle ní se slušný zájem o šperky udržel až do loňského října, ale od té doby zaznamenávají každý měsíc zhruba 40procentní meziroční pokles poptávky. "Děláme, co se dá, tonoucí se stébla chytá. Doprodáváme staré zásoby, ale nepoloží nás to, máme čtyři provozovny a jsme již dvacet let na trhu," vysvětlila Křivánková.

Výrazný pokles zájmu o jednodušší a běžnější zboží potvrzuje i Jitka Kudláčková ze stejnojmenného pražského zlatnictví. "Chodí méně zákazníků a prodává se jiný druh zboží. Dnes se již obchod nedá dělat tak jako před pěti nebo deseti lety. Protože nechci skončit, musela jsem změnit strategii," vysvětlila Kudláčková. Ta se dnes zaměřuje zejména na dražší šperky s drahými kovy a originálním designem, o které je podle jejích slov zájem i v dnešní době.

Klenotníci se nemohou spolehnout ani na to, že místo zlatých šperků budou více prodávat stříbrné. "U stříbra je to ještě horší," řekl Křížek. Zatímco zlato za poslední rok zdražilo o 24 procent, cena stříbra posílila o 41 procent. Na konci října se troyská unce stříbra prodávala za 23,8 dolaru, o rok dříve to přitom bylo jen zhruba 16 dolarů. Tento drahý kov rostl podobně jako zlato od roku 2001, ale v roce 2008 sedmiletý růst přerušil zhruba čtvrtinový propad v ceně.

Investiční zlato táhne dál

VÝVOJ CEN ZLATA A STŘÍBRA

Březen 2008
Zlato poprvé v historii prorazilo hranici 1000 dolarů za unci. Ceny žene vzhůru padající dolar v kombinaci s rostoucí cenou ropy a nejistotou z dalšího vývoje ekonomiky.

14. září 2008
Zkrachovala investiční banka Lehman Brothers. Největší bankrot v dějinách Spojených států uvrhl svět do největší bankovní a finanční krize za posledních několik desítek let.

Září 2009
Zlato se definitivně dostává na hranici 1000 dolarů za unci. Ceny rostou zejména kvůli očekávání vyšší inflace, kterou podle investorů způsobí neustálé nalévání nekrytých peněz do ekonomiky.

14. října 2010
Zatím nejvyšší hodnotou, na kterou se zlato vyšplhalo, bylo 1387 dolarů za unci. Na nové maximum za 30 let se vyšplhala cena stříbra – posílilo na 24,90 dolaru za unci.


Zlaté a stříbrné šperky v současné době sice mnoho zákazníků nenachází, ale o investiční slitky a mince z těchto kovů je stále velký zájem. "Stoupající cena kovu zdražuje výrobky ze zlata, jako jsou medaile nebo slitky, nicméně zájem o investiční zlato poněkud paradoxně roste vždy, když jeho cena roste," řekl ředitel společnosti Zlaté mince – Numismatika Pavel Trtík. Podle něj se zájem o tento druh investice zvýšil o stovky procent.

Výrazný nárůst zájmu potvrzuje i Zdeněk Kárník ze společnosti Abros. "Ještě nedávno jsme byli jedna ze dvou nebo ze tří firem na trhu, které investiční zlato prodávaly, nyní jich je již šest nebo osm, a náš obrat se nijak nesnižuje," upozornil Kárník. Podle něj se poptávka lidí po mincích a slitcích ze zlata a stříbra meziročně minimálně zdvojnásobila.

Zatímco někteří analytici předvídají v brzké době splasknutí bubliny drahých kovů, podle Trtíka k ničemu takovému nedojde. "Já si nemyslím, že se jedná o bublinu. Pozoruji, že o bublině hovoří lidé, kteří obecně nikdy nedoporučovali kupovat zlato," vysvětlil Trtík. Podle něj výpadek institucionálních investorů, kteří začnou své peníze přesouvat do rizikovějších investic, v budoucnosti plně nahradí zvýšená poptávka z Indie. "Až jednoho dne dojde ke zlepšení ekonomické situace a zájem investorů o drahokovy bude klesat, začne naopak zase stoupat poptávka klenotníků, a to zejména z Indie," řekl Trtík.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat