Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drahý benzin? Ani náhodou. V Česku tankujeme vzhledem k platům nejlevněji od roku 1989

Ekonomika

  16:00
PRAHA - Barel ropy za bezmála 80 dolarů, nejvíc od listopadu 2014, litr benzinu v průměru za Česko už přes 32 korun, nejvíc od srpna 2015. Během pouhého týdne vzrostly ceny pohonných hmot v Česku o 50 haléřů. A bude ještě dráž. Obavy z poklesu vývozu ropy z Íránu po obnovení sankcí ze strany USA prodražují ropu, a tím i tankování řidičům. Ale benzin a nafta jsou drahé jen zdánlivě.

Cena benzinu se může zdát vysoká, opak je ale pravdou. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Ve skutečnosti si není na co stěžovat. V letech 2013 a 2014 platili řidiči v Česku za pohonné hmoty v průměru až o pět korun více než dnes a cenovky některých prodejců šplhaly ke 40 korunám. Současně platí, že český benzin patří stále k nejlevnějším v Evropě, respektive je aktuálně šestý nejlevnější z celé osmadvacítky (průměr v EU je v současnosti 36,6 koruny). Levnější než Česko jsou už jen Litva, Maďarsko, Rumunsko, Polsko a Bulharsko.

Za výplatu víc benzinu

A hlavně – ještě nikdy od roku 1989 jsme neplatili tak málo jako nyní. Z průměrné mzdy loňského roku si totiž řidič mohl pořídit přesně tisíc litrů benzinu Natural 95. To je nejvíc v novodobé historii Česka.

Je jich jen zlomek. Benzinky u supermarketů ale prodají dvojnásobek průměru

V roce 1989 to byly při tehdejší ceně paliva a průměrné mzdě necelé čtyři stovky litrů. Letos vychází na průměrnou mzdu (z konce loňska) už přes tisíc litrů natankovaného benzinu. Přestože jeho cena za litr v průměru za první tři letošní měsíce je o 1,2 koruny vyšší než loni.

Mzdy totiž rostou většinu uplynulých let rychleji než ceny pohonných hmot. A skutečností také je, že automobily jsou rok od roku úspornější, spotřebují méně paliva.

Grafika k ceně benzinu.

„Jakkoli se může spotřebitelům zdát cena pohonných hmot vysoká, realita je taková, že ceny benzinu v České republice patři k nejnižším v Evropě. A porovnáme-li historická data, zjistíme, že za posledních 25 let nebylo mnoho okamžiků, kdy bychom si mohli za průměrnou mzdu koupit více benzinu o průměrné ceně, než kupujeme dnes,“ potvrzuje Ivan Indráček, šéf SČS – Unie nezávislých petrolejářů, která sdružuje menší prodejce a distributory pohonných hmot.

Podobná situace je i v případě nafty, která měla svůj cenový vrchol v roce 2012, kdy jí řidiči tankovali v průměru za litr až o sedm korun dráž než dnes.

„V roce 2012 si bylo za průměrnou mzdu možné koupit asi 660 litrů nafty. Dnes si lidé mohou díky příznivější ceně a vyšším mzdám koupit za jednu výplatu v průměru přes tisíc litrů nafty,“ vypočítává Damir Durakovič, šéf nákupní aliance Axigon, která poskytuje tankovací karty a analyzuje vývoj cen pohonných hmot.

Zdražování ještě není konec

Ropa v minulých týdnech zdražuje zejména kvůli tomu, že Spojené státy odstoupily od jaderné dohody s Íránem a zavedly opět sankce, což zvyšuje obavy ze snížení exportu íránské ropy. Směrem vzhůru však táhnou ropu i další geopolitické vlivy – nepokoje v Pásmu Gazy kvůli stěhování americké ambasády do Jeruzaléma nebo obavy z výsledku chystaných voleb ve Venezuele, která je rovněž významným vývozcem černého zlata.

Pohonné hmoty dále zdražují, ceny stouply na úroveň září 2015

O tom, že jeho nynější vyšší ceny ještě nějakou dobu zřejmě vydrží, svědčí i skutečnost, že světové zásoby ropy a pohonných hmot v posledních měsících klesly kvůli vysoké poptávce a omezení těžby ze strany největších světových producentů. Analytici očekávají, že zásoby se budou dál snižovat, protože se blíží letní sezona, kdy po benzinu roste poptávka.

Dávno už také neplatí, že petrolejářské řemeslo je automaticky zárukou zbohatnutí. Marže benzinky z prodeje jednoho litru paliva je podle analýz společnosti Finlord v průměru kolem šesti procent, tedy zhruba dvě koruny. Pro srovnání – v rámci maloobchodního prodeje si účtují nejvyšší marže velké prodejny potravin a obchodní řetězce; v některých případech až desítky procent.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mohlo by vás zajímat