Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dozorčí rada ČD odvolala Zeleného, do čela staví Kurucze

Ekonomika

  19:11aktualizováno  21. února 10:21
PRAHA - Dozorčí rada Českých drah (ČD) odvolala představenstvo firmy včetně dosavadního ředitele Dalibora Zeleného a zvolila nové. Novinářům to řekl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Předsedou představenstva se stal dosavadní náměstek ředitele ČD pro ekonomiku a techniku Daniel Kurucz, který byl další den zvolen také Zeleného nástupcem.

Generální ředitel ČD Dalibor Zelený. foto: ČTK

Na prvním zasedání Kurucze zvolilo nové představenstvo firmy, které ustavila dozorčí rada drah ve čtvrtek. ČD to oznámily na páteční tiskové konferenci. Novým náměstkem pro ekonomiku je Pavel Krtek, který byl ve čtvrtek dozorčí radou jmenován členem představenstva.

ČTĚTE TAKÉ:

Do představenstva Českých drah byli s účinností od 21. února jmenováni vedle Kurucze ještě současný náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Michal Štěpán a Pavel Krtek. V představenstvu tak vedle Zeleného skončil také Karel Otava. Pětačtyřicetiletý Kurucz byl už členem odvolaného představenstva.

Ministr Prachař řekl, že úkolem pro celý management drah bude posílit ekonomiku firmy a podporovat osobní dopravu. "Chceme posílit kontrolní činnost ČD a chceme se jednoznačně soustředit na ekonomiku a kontrolu. Chceme posílit diskusi s kraji a rozvíjet dále osobní dopravu," uvedl. Ministerstvo podle něho předloží vládě návrh na složení nového řídícího výboru, který by měl následně popřípadě obměnit dozorčí radu.

Křest lokomotiv Taurus v barvách Českých drah. Na snímku vlevo je zástupce ČD Daniel Kurucz, vpravo zástupkyně rakouských ÖBB Silvia Kaupaová.

Šestapadesátiletý Zelený je generálním ředitelem Českých drah od loňského července. Na konci ledna mu dozorčí rada společnosti prodloužila manažerskou smlouvu do konce února. Do čela drah Zelený nastoupil po rozsáhlé personální výměně původního managementu, kterou krátce po svém nástupu prosadil ministr dopravy v úřednické vládě Zdeněk Žák.

Kurucz se stal členem představenstva zároveň se Žákem loni v červenci. Do Českých drah nastoupil jako výkonný ředitel pro provoz a techniku loni v květnu. Předtím působil dva roky jako šéf pardubické firmy Synthesia, která je součástí koncernu Agrofert nynějšího ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Právě hnutí ANO nominovalo do vlády nynějšího ministra dopravy Prachaře.

Vizitka Daniela Kurucze (45), který se pravděpodobně stane novým šéfem Českých drah:

  • Datum narození: 3. března 1968
  •  Vzdělání: Vysoká škola ekonomická v Praze, obor zahraniční obchod; v roce 2008 absolvoval studium MBA na ČVUT Praha a Sheffield Hallam University.
  • Současné funkce: výkonný ředitel pro provoz a techniku ČD (od května 2013), člen představenstva ČD (od července 2013)
  • Kariéra: V 90. letech začínal v logistické divizi spediční firmy Lagermax. Mezi roky 1997 a 1999 pracoval ve společnosti Fujifilm, zabýval se obchodováním na Balkáně, poté byl ředitelem logistiky a výrobním a provozním ředitel firmy Carborundum. V roce 2003 přešel do švédské strojírenské společnosti Sandvik, kde mimo jiné osm let vedl chomutovskou továrnu na výrobu hutních polotovarů. Od července 2011 do března 2013 byl ředitelem pardubické chemičky Synthesia (součást skupiny Agrofert). Od února 2011 do března 2013 zasedal v představenstvu společnosti Agrofert Holding.
  • Ostatní:

- Z čela pardubické chemičky Synthesia byl překvapivě odvolán loni v březnu. Podnik přitom pod jeho vedením vytvořil v roce 2012 čistý zisk 251 milionů korun, což byl nejlepší hospodářský výsledek Synthesie za dlouhé období. Podle Kuruczova vyjádření byla důvodem jeho odvolání změna řídící struktury mateřské společnosti Agrofert.

- Členem představenstva ČD se stal loni v létě při rozsáhlé personální obměně vedení firmy, při které padl dlouholetý šéf drah Petr Žaluda. O možnosti, že se Kurucz stane novým ředitelem ČD se v médiích spekuluje již od ledna.

- Je absolventem trenérské školy na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Trénuje ženský basketbalový klub DSK Basketball.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat