Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dráhy zmodernizují 19 lokomotiv 'Brejlovec' za 680 milionů korun

Ekonomika

  12:49
PRAHA - České dráhy nechají zmodernizovat 19 lokomotiv řady 750 známé pod přezdívkou Brejlovec. Rekonstrukci provede strojírenská firma CZ Loko, financovat ji bude společnost Impuls-Leasing-Austria (ILA).

Motorová lokomotiva "brejlovec". foto: ČD

Náklady drah na modernizaci a leasing budou 678 milionů korun. České dráhy to dnes oznámily v tiskovém prohlášení.

CZ Loko a ILA uspěly ve výběrovém řízení, jako způsob financování si dráhy vybraly zpětný leasing. "To znamená, že dráhy prodají lokomotivy společnosti Impuls-Leasing-Austria a po jejich modernizaci je dostanou do finančního pronájmu po dobu deseti let s následným odkupem," uvedla ředitelka odboru investic Hana Dluhošová.

Do šrotu nebo na koleje?

Motorová lokomotiva Brejlovce pocházejí z dílny ČKD Praha, které je vyrábělo především v 70. letech. Počet brejlovců na české železnici není znám, podle Klubu přátel Brejlovců jich však v uplynulých letech velká část skončila na šrotišti.

Lokomotivy se dočkají především výkonnějšího ale úspornějšího motoru, vlaky tažené brejlovci by tak měly být rychlejší. Nové stroje budou rovněž produkovat méně exhalací a hluku. Po modernizaci brejlovců dráhy vyřadí z provozu nejstarší velké motorové lokomotivy řady 749 s přezdívkou "Zamračená" nebo "Bardotka".

Obnovené brejlovce budou tahat především rychlíky z Prahy přes Písek do Český Budějovic, objeví se také v okolí Brna nebo na tratích z Hradce Králové do Trutnova a Letohradu.

Dráhy obnovou lokomotiv s typickým tvarem kabiny kráčí po stopách některých dalších dopravců, které již své brejlovce nechaly zrekonstruovat. Využívá je například OKD Doprava nebo ČD Cargo. Některé lokomotivy skončily i u zahraničních dopravců, například v Itálii. Všechny rekonstrukce provedla společnost CZ Loko.

Brejlovce pocházejí z dílny ČKD Praha, které je vyrábělo především v 70. letech. Počet brejlovců na české železnici není znám, podle Klubu přátel Brejlovců jich však v uplynulých letech velká část skončila na šrotišti.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat