Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dřevařská jednička odvrací bankrot

Ekonomika

  12:22
BRNO - Na návrh státního podniku Lesy ČR zahájil Krajský soud v Brně insolvenční proces s největší tuzemskou lesnickou a dřevařskou firmou. Společnost CE Wood sama požádala o tříměsíční ochranu před vyhlášením úpadku. Soud do firmy poslal předběžného správce.

Abies koreana (jedle korejská) foto: Reprofoto

Společnost je v insolvenčním řízení od 26. ledna kvůli nesplaceným závazkům vůči několika věřitelům. "CE Wood včera (ve čtvrtek) v noci podal návrh na povolení moratoria," řekl  místopředseda soudu pro obchodní úsek Jan Kozák.

Skupina CE Wood je největším seskupením v ČR, které se zabývá výrobou, zpracováním a prodejem dřeva. Mateřskou společností holdingu je právě a.s. CE WOOD. Ta v roce 2007 vykázala tržby 3,358 miliardy Kč, její ztráta činila 47,8 milionu korun. Holding CE Wood zahrnuje celkem 14 lesnických, výrobních nebo obchodních společností.

Společnost podle něj soud žádá o tříměsíční ochranu před rozhodnutím o úpadku, během které by se svůj problém s věřiteli pokusila vyřešit sama. Soud o jejím návrhu rozhodne nejpozději v pondělí 2. března.

"Chceme v prvé řadě uzavřít dohodu se všemi významnými věřiteli o splácení našich závazků tak, abychom jim byli schopni předložit plán, který říká, jak budeme splácet a na základě jakých parametrů je firma dostát svým závazkům," řekl předseda představenstva CE Wood Ivan Doubrava. Pokud dohoda bude, důvod návrhu na úpadek by podle něj mohl zaniknout. Návrh firma předloží všem svým významným věřitelům.

Nezávisle na žádosti společnosti o tříměsíční moratorium soud do CE Wood vyslal předběžného insolvenčního správce. Jeho úkolem bude především přezkoumání pohledávek, které dosud věřitelé podniku k soudu doručili, a odstranění jejich závad. "Druhý úkol se týká kontroly úkonů dlužníka, zda náhodou nedochází k vyvádění majetku a podobně," uvedl Kozák. "Soud se rozhodl podniknou tento krok, tak my ho musíme respektovat," komentoval nařízení Doubrava.

Lesy ČR vyčíslily pohledávky za CE Wood na 156 milionů korun a za jeho další dlužníky označily společnost Opavská lesní a státní podnik Vojenské lesy a statky. Podle informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku bylo do čtvrtka 26. února k soudu doručeno celkem 67 pohledávek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!