Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Druhý čínský nájezd do Česka. V čele půjdou Alibaba či aerolinky Hainan

Evropa

  7:00
PRAHA - Čeští a čínští podnikatelé připravují další velké obchodní transakce. Na český trh by měli vstoupit giganti jako internetový obchod Alibaba, Bank of China nebo aerolinky Hainan.

Jack Ma, zakladatel společnosti Alibaba Group. foto: Reuters

Už za dva týdny vypukne na Pražském hradě velké setkání evropských a čínských byznysmenů v rámci Čínského investičního fóra 2015.

Z dopisu pro zájemce o účast na konferenci, který mají Lidové noviny k dispozici, vyplývá, že akci organizují Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Centrum ekonomické spolupráce Komunistické strany Číny.

Sobotka: Česko by se mohlo stát centrem Evropy čínských finančních institucí

Cíle mají vysoké. Přáním pořadatelů v čele s lobbistou a expertem na česko-čínské vztahy Jaroslavem Tvrdíkem je obnovit odkaz a poselství legendární Hedvábné stezky.

Především se ale mají dokončit přípravy na druhou investiční vlnu nástupu čínských společností na český trh. Tu první spustil na přelomu srpna a září investiční a energetický kolos CEFC, který v České republice nakoupil lukrativní nemovitosti, pivovary, televizi či fotbalovou Slavii. Tím ovšem ochota Číňanů pumpovat peníze do české ekonomiky neskončila.

Alibaba, Hainan a další

Nyní se na nákupy v Česku chystají dle zdrojů LN od tří zdrojů blízkých Hradu a vedení ČSSD další čínští obři – například jeden z pěti největších státních bankovních domů Bank of China, největší čínská soukromá letecká společnost Hainan Airlines či celosvětový internetový obchod Alibaba Group.

Strategickými oblastmi pro čínské nájezdy mají být oblasti luxusního zboží, hotelů, lázeňství, farmacie či strojírenství. Jedná se například o lukrativní obchody manželů Bakalových v Pařížské ulici.

Jaroslav Tvrdík.

Ve finančních kruzích se spekuluje, že skupina Alibaba má zájem o tuzemského lídra internetového prodeje Alza.cz. Mluvčí této společnosti Šárka Jakoubková však LN sdělila, že tato informace se nezakládá na pravdě.

V současnosti se vyjednává io dalších přímých leteckých spojeních mezi Prahou a Čínou. Podle informací LN je vysoce pravděpodobné, že se podaří úspěšně dokončit projekt přímého spojení mezi Letištěm Václava Havla a největším čínským městem Šanghají. Ve hře je údajně i další přímé spojení do některé z velkých čínských metropolí.

Prezident česko-čínské smíšené obchodní komory Tvrdík na dotazy LN včera nereagoval, stejně tak mluvčí české organizace CEFC a viceprezident Čínského investičního fóra Tomáš Buzek.

Český finanční pupek světa

Už v polovině září však Tvrdík naznačil, že nákupy skupiny CEFC byly jen začátkem. Cílem je totiž zařadit Prahu na mapu nejdůležitějších metropolí pro Peking v jeho dobývání Evropy. Někdejší ministr obrany ocenil angažmá českých politických špiček.

„Je samozřejmé, že když prezident a vláda představili novou politiku k Číně, čekají od této politiky výsledky. A jsem rád, že jsou vidět: linka (letecká), rekordní příliv turistů, investice nejen CEFC,“ řekl Tvrdík LN před měsícem.

Motocyklový Chinatown v Česku. Číňané získávají body lacinými skútry

Nejdůležitějšími politiky při otevírání tuzemských bran čínským obchodním nájezdům jsou prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka. Předseda ČSSD v polovině října zdůraznil ambici posilovat česko-čínské vztahy. „Je velká šance, že se z Prahy stane centrum čínských finančních institucí, ze kterého by obsluhovaly země střední a východní Evropy, ale také Evropskou unii,“ pronesl Sobotka.

Premiér 9. listopadu zahájí Čínské investiční fórum pro hlavní figury podnikatelsko-politicko-společenského světa Česka, Číny a států střední a východní Evropy. Jen za čínskou stranu má dorazit přes 250 podnikatelů.

„Účast potvrdili prominentní byznysmeni několika předních podnikatelských skupin. Jde například o představitele Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Bank of China, Alibaba, CEFC nebo Hainan Airlines Group,“ stojí v pozvánce, kterou Jaroslav Tvrdík rozeslal zájemcům o účast na konferenci na Pražském hradě.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?