Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Druhý Souboj seriálů: možná přijde i humor

Ekonomika

  13:00
Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Petr Čtvrtníček či Vojtěch Kotek v seriálu Ambasáda vyřadili konkurenční projekt Úřad.

Jiří Lábus v seriálu Ambasáda foto: ČT

Brněnští úředníci (v podání nebrněnských herců), kteří plánují nerealizovatelné metro, zahnívají v kanceláři spolu s králíky, sušícími se houbami a esoterickým čtivem - byl by z toho dobrý komediální seriál? To se česká veřejnost už asi nikdy nedozví, protože svým sobotním hlasováním poslala projekt divadelníka Tomáše Svobody k ledu.

Odpověď, kterou nicméně dával alespoň odvysílaný pilotní díl, zní - ne, toto by dobrý seriál pravděpodobně nikdy nebyl. Na rozdíl třeba od britského Kanclu, který pravděpodobně autor Úřadu někdy zahlédl. Na to byl humor Svobodova seriálu příliš naivní, polopatický a křečovitý. Snad na divadelních prknech, v nějaké sofistikovanější verzi a s živým, nejlépe sebeironicky naladěným brněnským publikem, by z nápadu mohlo něco být.

Karikatury brněnských úředníků v seriálu Úřad

Karikatury brněnských úředníků v seriálu Úřad

V televizi to dobré a vtipné z pilotního dílu začalo a hned také skončilo s návodem na zapnutí počítače, který si na úvod bručel šéf úřadu v podání Jiřího Schmitzera. Evidentně došlo k tomu, co může umělce z "vyšších" sfér kultury snadno potkat: v přesvědčení (ne neoprávněném), že televize je plná bezduchých hloupostí, pro ni vyrobí jen ještě větší hloupost a domnívají se, že to přece musí fungovat. Leč není tomu tak.

Unavení diktátoři

Ne že by postupující Ambasáda byla nějaký vybroušený humoristický klenot. I tady se často hraje na hodně lacinou strunu, zápletky jsou prostoduché a navíc celé zarámování působí hodně problematicky. Legrace na účet zkarikovaných diktátorských režimů "tam někde" je v roce 2011 dost zastydlá. Ať už bychom ji chtěli hodnotit z hlediska vyššího principu mravního nebo prostě z toho pohledu, že je obehraná a tuze vyčpělá. To, co je na Ambasádě relativně cennější (ovšem také nijak novátorské), je satirické nahlédnutí na českou současnost. Inspirace britcomem Jistě, pane ministře je tu více než zřejmá. Ale chválabohu za fungující vzor: většina odboček jinam jsou v Ambasádě jen slepé cesty.

Jistě, pane velvyslanče

Jistě, pane velvyslanče

Bylo by každopádně naivní dělat si iluze o tom, že o vítězství nerozhodlo především herecké obsazení. Duo Lábus a Kaiser si získalo popularitu už v dávných časech pořadu Možná přijde i kouzelník. Od té doby každý jejich televizní počin budí u českého publika přinejmenším naděje, jakkoli někdy nenaplněné nebo postupně odumírající (vzpomeňme na pořad Zeměkoule). Jestli to tentokrát dopadne lépe, se ukáže v případě, že Ambasáda zvítězí ve Velkém finále.

SOUBOJ SERIÁLŮ:

Vyberte nejlepší seriál všech dob!

Hlasovat můžete od soboty 5. listopadu 2011 ZDE

I podruhé se v Souboji seriálů České televize ukázalo, že slogan "Vy rozhodnete" je sice pravdivý, zároveň však neslibuje nic dramatického. Diváci jen potvrzují to, co se dá vzhledem k dlouhodobým trendům velmi snadno odhadnout předem. Příští sobotu tomu patrně nebude jinak. I když by právě v tom nadcházejícím posledním semifinále bylo opravdu velmi zajímavé, kdyby se pravidlo nepotvrdilo.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat