Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důchod 500 eur stačí tak na vodu a elektřinu. V Řecku se žije těžko

Slovensko

  12:12
ATÉNY - „Nechci být bohatý. Stačilo by mi, kdybych vydělával tolik, abych si mohl kupovat knihy a chodit do divadla,“ vysvětluje mi třiatřicetiletý Charis. Je doktorandem na fakultě historie a vedle toho si přivydělává v kavárně jako číšník. „Jen nájem mě měsíčně vyjde na 400 eur, ale samozřejmě potřebuju taky jíst,“ pokračuje mladík, který se netají tím, že je komunista.

Řecké banky otevřely, aby si důchodci mohli vybrat peníze. U vstupu se ale museli legitimovat a prokázat, že jsou skutečně důchodci. foto: ČTK

A jako optimální plat, který by mu jakžtakž vystačil na život, uvádí částku 600 eur. Charis pochází ze severu Řecka, do Atén se přestěhoval za studiem, ale i kvůli práci.

Mladí bez práce

„Já jsem na tom ještě dobře, protože se snažím žít za své a neprosit o peníze rodiče. Mnozí mladí ale práci nemají, a proto s rodiči bydlí i do čtyřicítky,“ uvádí doktorand a přiznává, že do budoucna nevidí velké uplatnění pro své povolání. Práce v muzeích, na univerzitách či v archivech prostě pro mladého historika momentálně není. Popravdě, sehnat si vůbec nějaké zaměstnání a dostat za ně adekvátně zaplaceno je podle něj velmi těžké. A zatímco platy po nastolení úsporných opatření v zemi klesly, náklady na život se nijak nezměnily.

Tenká peněženka a tučné účty

Půllitrová minerálka ve stánku stojí 50 centů, preclík od pouličního prodavače má nalepenou stejnou cenovku a jedna jízda metrem vyjde na 1,20 eura.

Z únavy je jim na omdlení. Řeckým nemocnicím kvůli krizi akutně chybí lékaři

Takové ceny jsem zaznamenala při obyčejné procházce aténskými ulicemi. V restauraci je samozřejmě třeba si připlatit. Řecký salát stojí osm eur (přes dvě stě korun), ledové frapé na terase kavárny u náměstí Syntagma 4,20 eura (kolem 110 korun).

„Náklady na život jsou tady několikanásobně vyšší než na Slovensku a neříkám to z pohledu turisty, který přijede na dvoutýdenní dovolenou a porovnává ceny v Lidlu. Říkám to z pohledu člověka, který tu žije,“ uvedla Slovenka Eva Gasteratu-Odriková, která žije v Řecku. Jako příklad uvádí svého tchána. „Jeho důchod činí 500 eur a sotva z toho zaplatí vodu, elektřinu, své léky a skromnou stravu. A to nemluvím o tom, že žije ve vlastním, takže nemusí platit nájem, nemusí řídit, nepoužívá internet a jiné vymoženosti,“ dodává Slovenka.

Žije se těžko

Přidává se i Spiros, který si stěžuje, že ceny v Řecku jsou vysoké a platy naopak nízké. „Více šetřit už nejde. Dluh samozřejmě zaplatit musíme, ale ne teď. Momentálně na to prostě nemáme,“ říká Spiros, jenž právě kvůli tomu hlasoval v nedělním referendu pro jednoznačné ne.

Řecko nabízí v dohodě s EU skoro totéž, co odmítlo v referendu, píše Bloomberg

Obyčejní lidé odpovědnost za řecký dluh odmítají a viní z něj banky, Brusel i předchozí vlády. Ty si podle nich žily nadstandardně, a když bylo nutné začít šetřit, úsporná opatření dopadla jen na nemajetné. „Můj otec má operované srdce. Kdysi dostával invalidní důchod 600 eur, nyní dostává 300 eur, takže mu pomáhám, jak mohu,“ vysvětluje prodavač ve stánku Marios, zatímco stíhá obsluhovat i další zákazníky. Při rozloučení mi do ruky vtiskne minerálku i džus. „To je na mě,“ usměje se typicky pohostinný Řek a popřeje, ať se mi daří.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat