Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Důchody by příští rok mohly vzrůst průměrně o 416 korun. Ve hře jsou ale i další varianty

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) foto: ČTK

Praha - Důchody by mohly v případě dodržení zákonné valorizace příští rok vzrůst průměrně o 416 korun. České televizi to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Její resort ale nyní pracuje i s dalšími dvěma variantami, a to růstem o 324 korun měsíčně, pokud bude inflace nízká a mzdy neporostou, a 509 korun v opačném případě.
  19:49

V roce 2021 důchody mimořádně neposkočí nad zákonnou valorizaci

„I v nejoptimističtějším scénáři to vychází na růst důchodů v průměru o 509 korun, což je podstatně nižší částka, než jsme byli zvyklí v minulých letech. Nás bude čekat diskuse o tom, jak budeme s tou valorizací nakládat, zda nepřistoupíme i k nějaké mimořádné valorizaci,“ uvedla Maláčová. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ČT řekla, že další navýšení nad zákonnou valorizaci nepodporuje.

Důchody se zvyšují podle zákona vždy od ledna o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd za sledované období. Očekává se, že výdělky kvůli krizi neporostou a ceny by se naopak mohly po rozvolnění a zrušení superhrubé mzdy zvedat.

Letos dostávají oproti minulému roku všichni důchodci 60 korun navíc a k tomu se jim o 7,1 procenta zvedla zásluhová část jejich důchodu. Průměrný starobní důchod tak vzrostl celkem o 839 korun. Podle schváleného rozpočtu by do důchodů mělo letos směřovat téměř 537 miliard korun. Je to zhruba 30 procent výdajů státu.

Dostane ventilátor sportující důchodce, nebo dítě se srdeční vadou? Existuje manuál, podle něhož rozhodují lékaři

Důchod se skládá ze solidární pevné části a ze zásluhové procentní výměry podle odpracovaných let a odvodů z výdělků. Pevná část je pro všechny stejná a má odpovídat desetině průměrné mzdy v zemi. Letos se zvedla o 60 korun na 3550 korun. Zbývající část přidání putovala do procentního dílu, který vzrostl o 7,1 procenta. Průměrná starobní penze tak podle ministerstva práce činí 15.336 korun.

Ministerstvo práce podle nedávného vyjádření Maláčové nyní nepřipravuje návrh na vyplacení zvláštního příspěvku seniorům k penzi. Rozhodne se až podle toho, jak bude vypadat valorizace penzí v příštím roce. V lednu ministryně zmínila, že pokud by letos ceny výrazněji rostly a senioři měli výdaje kvůli epidemii, bude bonus navrhovat. Loni stát důchodcům poslal před Vánoci 5000 korun.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat