Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) potvrdilo, že v pondělí 5. května obdrželo dopis od francouzského eurokomisaře Stéphana Séjourného. Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) měl však zdvořilostní formu. „MPO nedostalo od Evropské komise žádný oficiální dopis k odkladu podpisu smlouvy na výstavbu nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany s vítězem tendru KHNP,“ uvedl Vlček.
„K tendru na Dukovany mohu jen zopakovat, že KHNP nabídla nejlepší cenu, včetně záruk a garanci včasné výstavby,“ dodal. Na dopis Séjourného chce Vlček zdvořilostně odpovědět.
Dopis odeslal Séjourné Vlčkovi ještě předtím, než Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření na základě žaloby francouzské společnosti EDF, která v jaderném tendru neuspěla. Soud opatřením podpis finální dohody s korejskou KHNP k Dukovanům zablokoval.
Podle dopisu Vlčkovi EK žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Prověřuje, zda korejské společnosti KHNP nebyly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh Evropské unie.
EDF si stěžuje v Bruselu
Společnost EDF v Bruselu napadá nařízení o zahraničních subvencích. Jedná se o soubor pravidel Foreign Subsidies Regulation (FSR), který Evropské komisi umožňuje řešit „narušení způsobená zahraničními dotacemi v zájmu zajištění rovných podmínek pro všechny společnosti působící na jednotném trhu při udržení otevřeného obchodu a investic“.
Tato regulace Evropské komise však začala platit na veřejné zakázky od roku 2023 a tendr na dostavbu jaderných bloků v Česku byl vyhlášen již v roce 2022. Podle ministra Vlčka se navíc uskutečnil v režimu tzv. bezpečnostní výjimky v souladu s evropskými pravidly. Séjourného dopis nebyl stanoviskem EK ani podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS), šlo podle něj pouze o názor francouzského eurokomisaře.
EDF považuje řízení v Bruselu za jeden ze svých podpůrných argumentů. „EDF je i nadále plně odhodlána podniknout všechny právní kroky v tomto smyslu, včetně probíhajícího řízení u Evropské komise podle nařízení o zahraničních subvencích, které bylo v posledních dnech zintenzivněno,“ uvedla společnost minulý týden.
O námitkách k průběhu soutěže rozhodoval už i český antimonopolní úřad. Ten už v dubnu konstatoval, že výběr KHNP proběhl v pořádku.
Podle šéfa ČEZ Daniela Beneše je celá věc pochybná a francouzský zájem je už jiný. „Je těžké věřit, že probíhá šetření, když se vás nikdo na nic nezeptá. Francouzi udělají všechno, aby taková elektrárna nevznikla. Nejde jim o to vyhrát, ale o to, aby tady elektrárna nevznikla, a to je dramatická zpráva pro ČR,“ uvedl.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) nepokládá za náhodné načasování dopisu EK, ale ani fakt, že ho zaslal právě francouzský místopředseda.
„Nejde o francouzského eurokomisaře, který hájí francouzské zájmy, ale o člena kolegia Evropské komise, který prosazuje legislativu a spolupracuje s českými úřady na ochraně našeho jednotného trhu,“ uvedl mluvčí komise Thomas Regnier.
Zároveň potvrdil, že komise dopis české vládě poslala a že v něm vyjadřuje obavy v souvislosti s nařízením o zahraničních subvencích, které se týkají jihokorejské společnosti. Podle Regniera nejde o první krok, který komise podnikla, již 12. února zaslala do Česka žádost o informace, ale neobdržela odpověď.
„Rozhodně se nejedná o žádost o pozastavení věci,“ zdůraznil mluvčí. Dopis, do kterého měla ČTK možnost nahlédnout, ale o odložení nepřímo hovoří a jeho předmět nese název: „Žádost o okamžité kroky k pozastavení podpisu smlouvy pro nové jaderné reaktory v Dukovanech“.
Unijní exekutiva zahájila předběžný přezkum s cílem posoudit, zda potenciální zahraniční finanční příspěvky obdržené korejskou firmou představují zahraniční subvence, a pokud ano, zda tyto zahraniční subvence narušují vnitřní trh.
„Na základě poskytnutých informací, jakož i dalších informací, které útvary komise odhalily v rámci předběžného přezkumu, přetrvávají významné náznaky, že straně (firmě KHNP) byly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh,“ dodává dopis.
Unijní exekutiva zdůrazňuje, že „nepředjímá konečné rozhodnutí“, nicméně v současné době připravuje rozhodnutí o zahájení hloubkového šetření. Komise proto žádá Českou republiku o spolupráci do té doby, než přijme konečné rozhodnutí, a o odložení podpisu smlouvy.
„Povinnost loajální spolupráce vyžaduje, aby se Česká republika vyhnula jakékoli situaci, která by byla nevratně v rozporu s obavami uvedenými v tomto dopise a která by mohla mít nevratné účinky bránící účinnému uplatňování FSR,“ říká dopis.
V jeho závěru místopředseda komise pro prosperitu a průmyslovou strategii zdůrazňuje, že „žádost ani šetření nejsou v rozporu s projektem (výstavby Dukovan)“.
„Naopak, naším záměrem je zajistit právní jistotu a zajistit, aby byla dodržována pravidla našeho vnitřního trhu,“ dodává.