Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva německé řetězce stáhly z prodeje české králičí maso

Ekonomika

  12:46
BERLÍN/PRAHA - Německé obchodní řetězce Real a Edeka stáhly z prodeje králičí maso, které do Německa dodávala společnost Rabbit Trhový Štěpánov. Obchody své rozhodnutí vysvětlily údajně nevyhovujícím prostředím, ve kterém jsou zvířata chována.

Ilustrační foto. foto: Reprofoto

 

Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz.Firma se hájí tím, že vlastní certifikát opravňující k dodávkám na německý trh, nesrovnalosti prý nenašla ani Krajská veterinární správa. Podnik se chce bránit právními kroky.

"Králičí maso v řetězcích Real a Edeka pochází z velkochovů v České republice a Itálii. Ačkoli je maso označeno certifikátem GGE, králíci jsou v tamních velkochovech týráni pobytem v nevyhovujícím prostoru," uvedla německá televize, jejíž reportáž rozhodnutí německých řetězců předcházela.

Audit potvrdil vyhovující podmínky pro chov
Důkazy o údajně nevyhovujících velkochovech získala od ochránců zvířat. Certifikát GGE, umožňující firmě dodávat výrobky na tamější trh, přitom česká společnost získala v září 2009. "Německé řetězce naše maso stáhly z prodeje, protože chtěly zabránit negativní reklamní kampani. My však neděláme nic nezákonného. Chováme králíky tak, jako se chovají všude," řekl František Matula ze společnosti Rabbit.

"Minulý týden u nás proběhl audit, který potvrdil, že je vše v pořádku. Ani Krajská veterinární správa v Plzni proti nám nevznáší žádné námitky," poznamenal Matula. "Budeme se bránit právními kroky," dodal.

Rabbit: Fotografie z chovu nejsou od nás
Chov králíků v klecích zákonem zakázaný není. První zemí, která se k tomuto kroku odhodlala, je Rakousko. Tamější majitelé králičích velkochovů musí klece odstranit nejpozději do roku 2012, uvedl server Aktuálně.cz.

Organizace Vier Pfoten podle Matuly proti klecovým chovům zvířat bojuje již několik let. "Bohužel předložila fotografie, o kterých nelze říct, zda skutečně pocházejí z našeho podniku. Nikdo z této organizace k nám oficiálně nikdy nepřišel," řekl Aktuálně.cz.

Rabbit Trhový Štěpánov se téměř dvacet let věnuje chovu, zpracování a distribuci vepřového, hovězího, drůbežího, králičího masa a vajec. Prodej vedle exportu a prodeje v supermarketech pomáhá zajišťovat také vlastní maloobchodní síť 120 prodejen.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!