Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Dva radní ČT podali trestní oznámení na předsedu Matochu kvůli výběru právníků

Pavel Matocha na zasedání nové Rady ČT foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Radní České televize Zdeněk Šarapatka a René Kühn podali k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na předsedu rady Pavla Matochu kvůli výběru právní kanceláře, která má posoudit možný střet zájmů generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Matocha je podle nich podezřelý ze sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, z porušení povinností při správě cizího majetku a podvodu.
  13:52aktualizováno  14:08

Šarapatka to uvedl na svém facebookovém profilu. Matocha obvinění odmítl, výběr podle něj proběhl v souladu s usnesením rady. Trestní oznámení neviděl a policie jej nekontaktovala.

Byl ředitel Dvořák ve střetu zájmů? Rada ČT chce zadat právní posudek, který to má objasnit

„Oznámení podáváme ve snaze zajistit ochranu majetku České televize, respektive majetku televizních koncesionářů. Pana Matochu jsem na zasedání rady 23. června výslovně upozornil, že postupuje v rozporu s právními předpisy, avšak bez jakékoliv relevantní argumentace upozornění bagatelizoval,“ uvedl Šarapatka.

René Kühn, předseda Rady ČT
Zdeněk Šarapatka.

Oznámení podle Šarapatky vychází z podezřelého jednání předsedy rady v souvislosti s výběrem, respektive okolnostmi volby advokátní kanceláře REX LAW pro přípravu právní analýzy. Analýza má posoudit možný střet zájmů generálního ředitele ČT, který je spoluvlastníkem počítačové školy Gopas a zasedá v orgánech Leica Gallery.

Na základě usnesení radních vybralo podle Matochy vedení Rady ČT, tedy společně předseda a tři místopředsedové, tři kandidáty a z nich radní hlasováním per-rollam, tedy mimo zasedání, vybrali právní kancelář REX.LAW. Nikdo z radních své hlasování nerozporoval. „K jedinému porušování toho usnesení dochází ze strany generálního ředitele Petra Dvořáka, který do dnešního dne neuzavřel s vybranou právní kanceláří smlouvu o zpracování právní analýzy, jak na květnovém jednání Rady ČT přislíbil a jak byl i následně vyzván tím usnesením. Zjevně tedy k žádnému porušení zákona z mé strany nedošlo a vzhledem k tomu, že to údajné trestní oznámení jsem neviděl, policie mě nekontaktovala, tak se k tomu nemohu detailněji vyjádřit, protože není k čemu,“ uvedl Matocha.

V Radě ČT zuří boj o advokáty. Šlégr se bojí, že bude nová právní kancelář špehovat pro Dvořáka

„Máme za to, že se pan Matocha mohl svým jednáním dopustit přečinu podvodu, a to minimálně ve stadiu pokusu. Tohoto přečinu se dopustí ten, kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou. V uvedených souvislostech jsme požádali o neprodlené zahájení úkonů trestního řízení a vyrozumění o učiněných opatřeních,“ uvedli Šarapatka a Kühn.

V radě panuje napjatá atmosféra po loňské obměně části členů, kdy do ní nastoupil novinář Matocha, ekonomka Hana Lipovská a moderátor Luboš Veselý. Na podzim rada odvolala svou dozorčí komisi a neustále upozorňuje na možný Dvořákův střet zájmů. Podle některých odborníků tak připravuje kroky k možnému odvolání generálního ředitele ČT.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.