Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi z komiksu. Za boj s nacisty se stali kreslenými hrdiny v Americe

Ekonomika

  9:00
PRAHA - Jeden býval za války excelentním stíhačem v řadách RAF, druhý neohroženě bojoval s nacistickou přesilou v protektorátu. Oba stateční Češi - pilot Karel Kuttelwascher a odbojář Jan Smudek - se před sedmdesáti lety stali hlavními postavami dvou amerických komiksů.

Oba stateční Češi - pilot Karel Kuttelwascher a odbojář Jan Smudek - se před sedmdesáti lety stali hlavními postavami dvou amerických komiksů. foto: Reprofoto

Dnes paradoxně patří mezi pozapomenuté válečné hrdiny. LN se podařilo ze soukromé sbírky získat jejich obrázkové příběhy z válečného roku 1943.

Zhruba před měsícem LN upozornily na vzácný americký výtisk komiksu z roku 1944 popisující příběh „colonela“ Ludvíka Svobody při osvobozování Československa od nacistů. VÍCE čtěte ZDE. „Je to jediný zahraniční komiks v našich sbírkách, který se zabývá československým vojákem,“ pochvaloval si cennost dobového dokumentu ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Češi jako hrdinové amerických komiksů

Nový objev dvou zmíněných Čechů ale dokazuje, že velitel československých jednotek na východní frontě nebyl jedinou Američany nakreslenou komiksovou postavou. Příběh Czech Night Hawk (Český noční jestřáb) o pilotu Karlu Kuttelwascherovi (tady zkráceně Karel Kutl) vyšel ve dvanáctém vydání amerického magazínu Real Heroes v roce 1943.
Na sedmi stranách popisují jeho útěk z Československa přes Polsko do Francie, kde jako pilot začíná bojovat proti Němcům a proti jejich vzdušné přesile si připisuje první úspěchy.

Na sedmi stranách popisuje komiks útěk z Československa přes Polsko do Francie, kde jako pilot začíná bojovat proti Němcům a proti jejich vzdušné přesile si připisuje první úspěchy.
Sedmistránkový děj začíná ve vlaku z Prahy do Domažlic, kde Smudek ukradne dokumenty a mapy německému důstojníkovi.

Po pádu Francie utíká přes Afriku do Anglie a ve stíhačce se zapojuje do operace Intruder (vetřelec), jejímž cílem je likvidovat německá letadla u jejich domovských základen. „Kutlův úspěch jako pilota -vetřelce - byl fenomenální, “ píše se v příběhu.
V druhém vyprávění Wanted By The Gestapo (Hledaný gestapem) zase přejmenoval scenárista Jana Smudka na Smutka. Jeho příběh vyšel ve třicátém čísle časopisu True Comics v prosinci 1943.

Sedmistránkový děj začíná ve vlaku z Prahy do Domažlic, kde Smudek ukradne dokumenty a mapy německému důstojníkovi. U něj doma je pak najde dvoučlenná hlídka gestapa, odbojář ale oba zneškodní pistolí.

Více se dočtete v sobotním vydání Lidových novin.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!