Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Šest incidentů na kolejích ve dvou týdnech. Vlaky jsou bezpečné, nic vážného se nestalo, míní experti

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Nejprve pondělní srážka motorového vlaku s nákladní soupravou na Chrudimsku, den nato kolize dvou osobních vlaků v Brně. Během zhruba dvaceti hodin bylo v důsledku čelních srážek zraněno na tuzemských tratích 28 lidí. Jen v uplynulých dvou týdnech došlo na železnici k šesti mimořádným incidentům.

Srážka vlaků na hlavním nádraží v Brně. foto: Policie ČR

Za bezproblémové řízení vlaku vyšší plat. Ťok chce zavést bodový systém pro strojvedoucí

Situací se tak v úterý zabýval i ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), jenž si pozval na kobereček dopravce a příslušné organizace. Dle svých slov na ně apeloval, aby podnikly kroky vedoucí k omezení těchto incidentů. Šéf resortu dokonce uvažuje o zavedení bodového systému pro strojvedoucí – podobného, jaký platí pro řidiče. Zasedání čeká ve středu i vedení Českých drah, které chce zvážit nová bezpečnostní opatření a zpřísnění kontrol.

Změny by uvítali též dopravní experti, ačkoliv dodávají, že kolejová doprava je stále nejbezpečnější. „Nehody byly vždy, že se takto kumulují, je spíše náhoda,“ řekl LN Tomáš Záruba, šéf Centra pro efektivní dopravu.

Jednotlivé případy vyšetřuje Drážní inspekce, podle níž patrně ve všech selhal lidský faktor.

Incidenty na železnici v uplynulých dvou týdnech:

- 19. února – osobní vlak mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím jel téměř šest kilometrů bez strojvůdce, nikdo z 11 cestujících nebyl zraněn, vlak zastavil sám
- 22. února – rychlík v Ejpovicích za Plzní projel na červenou, souprava se dostala na jinou trať a strojvedoucí zastavili vlaky 34 metrů od sebe, nikdo nebyl zraněn
- 23. února – v Českých Budějovicích se srazily dvě posunovací lokomotivy, jeden strojvedoucí byl lehce zraněn
- 27. února – v Havlíčkově Brodě se střetl nákladní vlak s lokomotivou
- 2. března - na pražském Smíchově projel rychlík návěstidlo na červenou, zastavil 37 metrů od jiného vlaku
- 4. března – dva vlaky se střetly u Ronova na Doubravou, zraněno bylo pět lidí
- 5. března – v Brně u hlavního nádraží se srazily dva osobní vlaky, zraněno bylo 21 lidí, 250 cestujících bylo evakuováno

Počet mimořádných událostí na železnici letos strmě roste. Za první dva měsíce roku řešila Drážní inspekce přes 220 incidentů, což představuje meziroční nárůst o 26 procent. Pro připomenutí, tady je výběr tří závažných případů z uplynulých dvou týdnů:

1. Vlak mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím na Vysočině jel téměř šest kilometrů bez strojvedoucího, nakonec sám zastavil. Vezl 11 cestujících, nikdo se nezranil.

2. U Ronova nad Doubravou nedaleko Chrudimi se střetly „motorák“ a nákladní souprava, zranění utrpělo pět lidí. Způsobená škoda činila přes 1,5 milionu korun.

3. Na hlavním nádraží v Brně se srazily dva osobní vlaky. Nehoda si vyžádala 23 zraněných, z toho 13 jich bylo převezeno do nemocnice. Zhruba 250 lidí bylo evakuováno. Škoda se vyšplhala na necelého půl milionu korun.

„Ve všech případech to vypadá na selhání lidského faktoru, tedy strojvedoucího, který pochybil,“ řekl LN mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal s tím, že jiného společného jmenovatele havárie patrně nemají. „Pokud by se našel, vydávali bychom bezpečnostní doporučení, abychom takovýmto nehodám příště zabránili,“ doplnil.

Navzdory nárůstu mimořádných událostí na železnici zůstává podle oslovených expertů Tomáše Záruby z Centra pro efektivní dopravu (Cedop) i Emanuela Šípa, někdejšího generálního ředitele Českých drah, kolejová přeprava rozhodně bezpečnější než silniční. „Nechci to bagatelizovat, ale když se zaměříme na reálné následky, při většině nehod se nic vážného nestalo,“ podotkl Záruba.

Přesto oba experti našli body, které by se mohly změnit. „Problémem je bezpochyby vzdělávání zaměstnanců dráhy. Nebylo by od věci vytvořit z těchto událostí modelové případy a zdůrazňovat je,“ uvedl Šíp. Exnáměstek ministra dopravy rovněž zmínil, že další potíží může být stáří strojvedoucích. „Pokud je jejich průměrný věk 45 let, tak přestože jsou to lidé velmi schopní, musí se počítat s tím, že jejich smyslové schopnosti vykonávat velmi náročnou práci se budou věkem snižovat,“ uvedl Šíp s tím, že dopravci by měli více dbát na generační výměnu „mašinfírů“.

Pomůže nové zařízení?

Podle Záruby by také pomohlo nainstalování dlouho diskutovaného evropského zabezpečovacího zařízení ETCS. V Česku funguje od 60. let systém, který strojvedoucího upozorňuje na aktuální pokyny z návěstidla; už ho však nekontroluje, zda podle toho jedná. A právě to evropský systém umí.

Šest incidentů na kolejích ve dvou týdnech. Vlaky jsou bezpečné, nic vážného se nestalo, míní experti

„Přesně ví, kde vlak je, co ho čeká, jak se musí pohybovat, a tak kontroluje, jestli se tak děje, aby nedošlo k problému. V opačném případě sám zasáhne, tedy zpomalí vlak či ho zastaví,“ přiblížil šéf Cedopu. Tímto zařízením je v Česku pokryt zatím jen úsek z Kolína do Břeclavi, ačkoliv se o jeho zavedení mluví už od 90. let. Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) je už připraven k rutinnímu provozu a záleží prý na dopravcích, aby splnili potřebné náležitosti. Zároveň je ETCS postupně dodáván na hlavní železniční tahy.

„Požadavek budovat ETCS i na regionálních tratích nelze však ekonomicky opodstatnit. Tato snaha by mohla vést k jejich stagnaci nebo i likvidaci,“ odůvodnil pro LN Marek Illiaš, mluvčí SŽDC. „Vyšetřování nehod z posledních měsíců, kdy došlo k mimořádným událostem například nerespektováním návěstidel, ukázalo, že se vždy jednalo o chybu lidského faktoru, nikoliv techniky,“ dodal.

Zpoždění při zavádění moderního zabezpečovacího zařízení označil za hlavní příčinu mimořádných událostí poslanec Pirátů Ondřej Polanský. Vyzval mimo jiné vládu, aby od dodavatele systému důrazně vynucovala dodržování termínů.

Ministr dopravy Dan Ťok v úterý uvedl, že poslední incidenty na dráze znepokojují. Apeloval na České dráhy a drážní úřad, aby okamžitě zintenzivnily kontroly strojvůdců. „Je otázka, jestli jsme příliš nepolevili a jestli by se nehodilo vrátit na dráhy část disciplíny,“ pronesl Ťok. „Dříve jsme třeba měli možnost vzít mašinfírovi licenci za vážné pochybení, tato možnost nyní v zákoně není,“ rozvedl. Ministr by chtěl rovněž zavést bodový systém pro strojvedoucí nebo jejich monitoring, aby neměli více odježděných hodin, než je povoleno.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...