Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sken obličeje, pak test na promile. Systém rozezná opilce, ten dostane vyhazov

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Stavební firma Skanska v Česku přitvrdila proti lidem, kteří jdou do práce po večírku. Na podzim loňského roku přidala ke vstupním turniketům vedoucím na stavbu automatický alkoholtester. Kdo nadýchá nepřípustná promile, zůstane pro něj brána zavřená. Stejně tak pravděpodobně i další budoucnost ve firmě.

Od loňského podzimu provádí společnost Skanska namátkové dechové zkoušky na alkohol pomocí celotělového skeneru. foto: Skanska

V Česku jsou na stavbách namátkové zkoušky na alkohol běžné, provádí je i ostatní firmy. Většinou je má ale na starosti pověřený pracovník, ne automat jako v případě Skansky. Alkoholtester je na jejích stavbách zabudovaný ve vstupním celotělovém turniketu.

Pracovníci musí vždy nejdřív projít čtečkou obličeje, která je rozezná v systému a následně pustí přes turniket dál. Pokud je člověk vybrán pro testování na alkohol, ozve se zvukový signál a výzva, aby přistoupil k přístroji. Nejde o klasický alkoholtester jako u policejních kontrol. V tomto případě člověk do přístroje dýchá z dálky.

Co dělá realitní král svržený z trůnu? Vede vinici a investuje do start-upů

„Když je test negativní, turniket pustí pracovníka dál na stavbu. Pokud je pozitivní, turniket se zablokuje a systém okamžitě odešle e-mail vedení stavby s informací o nálezu. Jelikož člověk předtím prošel čtečkou obličeje, která ho identifikovala, je hned jasné, o koho se jedná,“ popisuje Eva Nykodymová, která má ve společnosti Skanska Property na starosti bezpečnost.

V případě, že pracovník nadýchá, následuje kontrolní test prováděný už klasickým ručním přístrojem. Pokud je znovu pozitivní, hříšník má v tu chvíli poměrně černou budoucnost. Až na výjimky následuje za takové provinění vyhazov. Problémem je i zbytkový alkohol. Mimochodem: více testů probíhá ve Skansce o víkendech, kdy je výrazně vyšší riziko, že bude dělník „unavený“ po večírku.

„Bezpečnost je pro nás skutečně prioritou, pro alkohol na staveništi platí nulová tolerance. Samozřejmě se může stát, že člověk měl například rodinnou oslavu a není si jist, zda by ještě ráno nenadýchal zbytkový alkohol. Pokud v takovém případě přijde ještě před vstupem na pracoviště za vedením stavby a situaci vysvětlí, má možnost kontrolního měření. Při pozitivním výsledku mu není vstup na stavbu povolen a je poslán domů bez postihu. To je ale možné opravdu jen ve výjimečných případech,“ dodala Eva Nykodymová.

A co kapky a tyčinky?

Testery můžou naměřit pozitivní hodnoty i v případě, že pracovník použije některé kapky proti kašli nebo si dá k svačině čokoládový bonbon, který obsahuje alkohol. I takové případy se už staly, měly však zpravidla dobrý konec.

Dosud Skanska na svých stavbách v Česku provedla pomocí nově instalovaných alkoholtesterů 22 771 orientačních dechových zkoušek, z toho 0,3 procenta bylo pozitivních.

Problematiku alkoholu (i omamných látek) řeší na stavbách dlouhodobě i další firmy z oboru, jako například Hochtief, PSG či Metrostav.

Poslední jmenovaná firma, největší hráč na českém trhu, spoléhá už přibližně patnáct let především na ruční měření prováděné vybraným pracovníkem. Firma má celkem 216 kalibrovaných přístrojů, které umí zjistit přítomnost alkoholu a také jednorázové testery na omamné a psychotropní látky.

Komiks ukazující na problematiku alkoholu na pracovišti si nechala vytvořit...
Komiks ukazující na problematiku alkoholu na pracovišti si nechala vytvořit...

„Z občasné praxe víme, že kontrolu požití alkoholu či drog lze svěřit i ‚automatům‘, jako například celotělovým detekčním rámům. Naší filozofií však zůstává, aby co největší množství osob pracovalo s plným vědomím odpovědnosti za kontrolu svých podřízených. A to nejen při vstupu na pracoviště, nýbrž kdykoli a kdekoli,“ popisuje mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Jako osvětu šířenou zejména mezi dělnický personál používá firma také komiks s názvem Tom a zbytkáč. Má dvě varianty – s dobrým i špatným koncem. V jednom případě se pracovník se zbytkovým alkoholem poučí, v druhém případě jej kvůli následkům jeho chyby čekají nepříjemnosti s policií.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat