130 let
Stánek společnosti Excalibur International na veletrhu (ilustrační foto).

Stánek společnosti Excalibur International na veletrhu (ilustrační foto). | foto: CZECHOSLOVAK GROUP

Česká Excalibur Army dodá Ukrajině desítky obrněnců a houfnic

Ekonomika
  •   12:32
PRAHA - Desítky obrněných vozidel a samohybných houfnic dodá česká firma Excalibur Army ukrajinské armádě. Hodnota zakázky je v řádu stovek milionů korun. Uvedl to ve čtvrtek deník E15 na základě vyjádření skupiny Czechoslovak Group, do které firma patří. Na dodávce spolupracuje česká firma s polskou společností Wtorplast.

Součástí dodávky jsou bojová vozidla pěchoty BVP-1, vyráběná v Československu do roku 1989, po generální opravě a ruské houfnice 2S1 Gvozdika, které se vyráběly i v Polsku a byly ve výzbroji české armády. Technika se vyváží na Ukrajinu přes Polsko se souhlasem českého licenčního orgánu, řekl deníku mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek. Přesný počet a hodnotu objednaných vozidel nechtěla skupina zveřejnit.

Články v ukrajinských a ruských médiích zakázku interpretují jako příklad korupce při utajených obchodech se zbraněmi, které se prý staly zlatým dolem pro vysoce postavené hodnostáře. Podezření podle médií vyšetřuje ukrajinský národní protikorupční úřad NABU a tajná služba SBU. Dotčení - Wtorplast, státní zbrojní koncern Ukroboronprom a předseda branného výboru ukrajinského parlamentu Serhij Pašinskyj - mezitím zažalovali pro pomluvu časopis Novoje vremja, který s podezřením minulý měsíc jako první přišel.

Podle něj Wtorplast kupoval od Excaliburu vyřazená BVP v ceně 20.000 až 25.000 eur (asi 512.000 až 640.000 Kč) za kus, „tedy za cenu šrotu“, aby je rozebral, přesněji oddělil věž od podvozku. Obé vyvezl na Ukrajinu, už v ceně 66.000 dolarů (asi 1,4 milionu Kč) za věž a 99.000 dolarů (asi 2,1 milionu Kč) za podvozek, píše Novoje vremja. Následně BVP „opravil“ podnik v Žitomiru, kde podle časopisu jen namontovali věž zpátky na podvozek, a to za 40.000 dolarů (asi 850.000 Kč) za kus. „Ve výsledku BVP za 20.000 eur vyšlo ukrajinský obranný rozpočet na 205.000 dolarů (asi 4,4 milionu Kč),“ napsalo Novoje vremja a tvrdilo, že podle anonymních zdrojů zisk šel do kapsy Pašinskému. Článek následně převzala například vojenská příloha ruského vládního listu Rossijskaja gazeta pod titulkem „Ukrajina koupila stará BVP za cenu tanků“.

„Zveřejněná informace neodpovídá skutečnosti, protože ministerstvo obrany koupilo BVP po 169.000 dolarech za kus, zatímco v časopise jsem se dočetl o 205.000,“ řekl stanici BBC ministr obrany Stepan Poltorak, podle kterého je obtížné domlouvat dodávky zbraní pro Ukrajinu kvůli ustavičnému ruskému tlaku na partnery, aby nic neprodávali. Momentálně Kyjev kupuje zbraně přes prostředníky, ministerstvo obrany ale usiluje o to, aby tyto obchody mohlo uzavírat přímo, což by podle Poltoraka bylo efektivnější i levnější.

Informace „mající původ v ruských či proruských médiích“ označil Čírtek za naprostý nesmysl. „Vyváží se vozidla po generální opravě, která svým stavem odpovídají vozidlu nově vyrobenému,“ řekl Čírtek. Cena vozidla BVP-1 po generální opravě se podle Čírtka na světovém trhu pohybuje v řádu několika milionů korun za kus, což odpovídá nákladům generální opravy. „Ta zahrnuje v zásadě úplné rozebrání vozidla, diagnostiku součástek, nahrazení opotřebovaných novými, opětovnou montáž vozidla a pak zkoušky funkčnosti jeho systémů. Nejedná se tedy o vývoz šrotu,“ doplnil.

Průmyslový a zbrojařský holding Czechoslovak Group, který se v minulosti jmenoval Excalibur Group, zastřešuje zhruba dvě desítky společností. Firma Excalibur Army obchoduje s vojenským materiálem. V minulosti například dodala raketomety indonéské armádě a poskytuje materiál i služby české armádě.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás