Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Podnikatelé Křetínský a Tkáč koupili podíl v nizozemské poštovní společnosti

Daniel Křetínský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Křetínský. | foto: ČTK

Amsterodam/Praha Investiční společnost Vesa Equity Investment českých podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče koupila 3,24 procenta akcií v nizozemské poštovní společnosti PostNL. Informoval o tom v pondělí deník E15. Oba miliardáři jsou zároveň spoluvlastníky firmy, která deník E15 vydává.

Akcie PostNL v pondělí na burze v Amsterodamu vykazovaly silný růst. Během dne se dostaly na 3,813 eura za kus, což bylo asi tříleté maximum.

Křetínský získal podíl i v britské Royal Mail, kde je Vesa největším akcionářem, drží 13,1 procenta akcií. Nakupovat je začal v únoru loňského roku v ceně kolem 1,50 GBP, nyní akcie stojí asi 4,54 GBP za kus.

Kromě pošty oba podnikatelé koupili v Británii podíl v obchodním řetězci Sainsbury’s a investovali také na dalších burzách, například do akcií firem ProSiebenSat.1, Foot Locker, Casino, Sainsbury’s či Maisons du Monde.

V investiční společnosti Vesa Equity Investment má Křetínský rozhodující slovo, společně se svými manažery ovládá 56procentní podíl. Zbytek vlastní Tkáč.

Ve Francii Křetínský získal podíl v listu Le Monde, což vyvolalo nevoli. Podnikatel tvrdí, že investice do jednoho z nejvýznamnějších francouzských listů je motivována ambicí podpořit tradiční žurnalistiku, evropskou demokracii a boj proti manipulaci a populismu. Novináři Le Monde přesto o jeho motivech pochybují a obávají se o svou nezávislost.

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...