1. října 2014 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

Ebola v USA pomohla výrobcům léků. Jejich akcie vystřelily vzhůru

Zdravotníci se chystají přinést jídlo pacientům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotníci se chystají přinést jídlo pacientům. | foto: Reuters

NEW YORK Firmy, které se pokoušejí vyvinout vakcínu proti smrtícímu viru ebola, zažily úspěšný den na amerických trzích. Jejich akcie v úterý prudce stouply poté, co se objevila zpráva o prvním výskytu nemoci ve Spojených státech.

Neobvyklý den na technologické burze Nasdaq prožila v úterý farmaceutická firma NewLink Genetics Corp. Akcie společnosti ze státu Iowa vyletěly naráz o čtrnáct procent. Důvod byl jednoduchý: Amerika se dozvěděla, že se v Texasu objevil muž nakažený virem ebola.

NewLink Genetics pracuje na vakcíně proti této horečce, která v posledních měsících sužuje několik západoafrických zemí a nechává za sebou tisíce mrtvých. Nemocný muž přiletěl do USA z Libérie, která patří mezi nejpostiženější státy.

PSALI JSME:

Zájem obchodníků s akciemi se ale netýkal jen výše zmíněné firmy. Například cena akcií podniku Tekmira Pharmaceuticals vylétla o dvacet procent, firma BioCryst Pharmaceuticals si polepšila o dvanáct procent.

Otázkou zůstává, jak dlouho bude zájem o akcie výrobců léků tak velký. Do značné míry ho zřejmě způsobují obavy z rozšíření nebezpečné horečnaté nemoci ve Spojených státech.

Ředitel amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Dr. Thomas...
„Zabijte ebolu, než zabije vás“ - transparent ve městě Freetown v Sierra Leone.
Snahy místních úřadů v boji proti ebole značně komplikuje přístup místních...
Otevřený dopis ředitele české pobočky humanitární organizace Lékaři bez hranic...

Šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je ale přesvědčený, že se smrtelná nemoc v zemi nerozšíří.

"Je jistě možné, že u někoho, kdo byl v kontaktu s touto osobou, se může v příštích týdnech objevit ebola. Nepochybuji ale o tom, že zabráníme jejímu šíření po Spojených státech," řekl ředitel CDC Thomas Frieden.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz