Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ECB představí nový plán nákupů dluhopisů

Ekonomika

  12:03
BRUSEL - Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi by měl ve čtvrtek představit konkrétní podrobnosti nového plánu nákupů státních dluhopisů, a dostát tak svému nedávnému slibu, že pro záchranu eura "udělá vše, co bude moci".

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. foto: Shutterstock

Finanční trhy doufají, že důrazný signál od ECB by mohl zmírnit dluhovou krizi eurozóny, bojí se ale odmítavého postoje německé centrální banky.

Trhy předpokládají, že ECB předloží některé detaily plánu, v jehož rámci by v součinnosti s evropským záchranným fondem ESM nakupovala zejména italské a španělské vládní dluhopisy. Tím by snížila vysoké úvěrové náklady těchto zemí a ochránila je před pádem do dluhové krize i nutností žádat o nákladnou a politicky ožehavou finanční pomoc.

Nákup dluhopisů

ECB zahájila dosavadní program nákupů dluhopisů v květnu 2010, aby zmírnila dluhovou krizi v Řecku a dalších zemích eura. Loni a letos se ale proti nepřímé podpoře solventnosti ohrožených zemí eura postavili němečtí členové banky a od letošního února banka podstatě nákupy dluhopisů zastavila. ECB má nyní ve svém portfoliu státní dluhopisy za 211,5 miliardy eur (5,3 bilionu Kč).

Investoři nervózně čekají, s čím přesně Draghi přijde, protože proti plánům na další nákupy obligací se staví německá Bundesbanka. Německý tisk dokonce spekuloval o tom, že šéf Bundesbanky Jens Weidmann už zvažuje, že by kvůli svému nesouhlasu s kontroverzní podporou problematických zemí odstoupil z funkce. Kvůli témuž problému už od vypuknutí dluhové krize eurozóny odstoupili dva němečtí zástupci v ECB.

Draghi na srpnovém zasedání ECB naznačil, že banka je připravena obnovit nákupy španělských a italských dluhopisů. Podmínil to ale aktivací záchranného fondu ESM, na nějž se budou muset příslušné země oficiálně obracet se žádostí o pomoc a souhlasit s přísnými podmínkami. To ale bude možné nejdříve v září, až německý ústavní soud posoudí ústavnost ESM.

Trhy nečekají, že by ECB ve čtvrtek přišla se všemi podrobnostmi plánu, chtějí ale zásadní vyjádření. "Draghi bude muset předložit něco podstatného," řekl agentuře Reuters ekonom Citigroup Guillaume Menuet.

Pokud trhy nic významnějšího neuvidí, hrozí to podle něj výraznými otřesy. Výnosy španělských a italských dluhopisů v posledních dnech klesaly, protože investoři se připravují na to, že šéf ECB přijde s řešením. Draghi se v pondělí podle informovaných zdrojů v Evropském parlamentu svěřil, že ECB by mohla kupovat dluhopisy se splatností do tří let. Tím by podle něj nepřekročila zákaz financovat vlády.

Bundesbanka je proti nákupům dluhopisů na trhu proto, že se pohybují na samé hranici stanov ECB. Němci se také obávají, že nákupy dluhopisů by zmírnily tlak na nedisciplinované vlády.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat