Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Křetínský je blíže k převzetí druhého největšího francouzského vydavatelství

Daniel Křetínský, archivní foto foto:  Michal Růžička, MAFRA

Francouzský mediální konglomerát Vivendi oznámil, že exkluzivně jedná s IMI, jež spadá pod CMI Daniela Křetínského a chce převzít vydavatelství Editis. Transakci bude muset schválil Evropská komise.
  9:14aktualizováno  11:13

Člen představenstva CMI Daniel Častvaj zahájení exkluzivních jednání o akvizici Editis potvrdil. „Děkujeme společnosti Vivendi za důvěru. Společnost IMI věří, že schvalovací proces v Bruselu i jednání s orgány zastupujícími zaměstnance dopadnou pozitivně a Editis tak získá prostředky k zajištění své nezávislosti a k dalšímu rozvoji,“ řekl Častvaj.

Společnost Vivendi ovládá francouzský miliardář Vincent Bollore. Prodej vydavatelství Editis je součástí strategie Vivendi, která se snaží překonat regulační překážky při převzetí mediální společnosti Lagarde`re.

Vivendi v tiskové zprávě uvedla, že exkluzivní jednání s Křetínským znamená, že upouští od dřívějšího plánu Editis vyčlenit a uvést jej na pařížskou burzu.

Pro Vivendi je při převzetí Lagarde`re klíčová společnost Hachette, která je třetí největší vydavatelskou skupinou na světě a nyní spadá pod Lagard?re. Možné spojení Hachette s Editis vyvolalo kritiku ze strany nezávislých vydavatelů a vedlo k tomu, že vydavatelství Editis přišlo o některé známé autory, připomíná agentura Reuters.

Křetínský má už menšinový podíl ve francouzských novinách Le Monde. Prostřednictvím holdingu Czech Media Investment (CMI) vlastní také několik francouzských tiskových titulů, jako je Elle, Tele7 Jours a zpravodajský magazín Marianne.

Křetínský se také ucházel o převzetí francouzské televize M6. Ta ale nakonec zůstala v rukou německé společnosti Bertelsmann.

V České republice má Křetínský spolu se svým obchodním partnerem Patrikem Tkáčem pod kontrolou společnost Czech News Center, v jejímž portfoliu jsou mimo jiné deníky Blesk, Sport, Aha! a E15 nebo časopis Reflex.

16. prosince 2022

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat