Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Evropská komise chce, aby aerolinky zrušené lety nahrazovaly ročními vouchery

Letadla aerolinek Air France na letišti Charlese de Gaulla u Paříže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadla aerolinek Air France na letišti Charlese de Gaulla u Paříže. | foto: Reuters

Brusel Evropská komise se chystá navrhnout leteckým společnostem, aby poskytovaly svým klientům za zrušené lety nejméně rok platné vouchery za stejných podmínek. Státy se zase Brusel chystá vyzvat, aby se za tyto poukazy zaručily a motivovaly tím cestující k jejich využívání.

Vyplývá to z dokumentu EK, o němž v pondělí informovala agentura Reuters. Návrh je součástí balíčku doporučení k letní turistické sezoně, který se komise chystá představit ve středu.

Většina aerolinek v současnosti provozuje kvůli uzavření hranic či obavám cestujících v současnosti jen minimum letů. Letecká lobby se proto snaží přesvědčit komisi o uvolnění pravidel, která aerolinkám nařizují vrátit peníze zákazníkům za zrušené lety, pokud klienti nechtějí využít jiný termín.

EK tomu dlouhodobě odolávala, avšak koncem dubna podpořila požadavek většina členských zemí včetně Německa, Francie či Česka.

Komise proto chce navrhnout, aby se státy zaručily za vouchery na stejné trasy, které budou mít nejméně roční platnost a za stejných cenových podmínek zajistí zákazníkům stejné služby. Pokud by cestující nechtěli nebo nemohli využít voucher, do roka od jeho vydání budou moci požádat o vrácení peněz.

Letectví patří k oblastem nejpostiženějším koronavirovým výpadkem. Manažeři aerolinek vyjednávají s vládami o možnostech záchranných investic či úvěrů a netrpělivě vyhlížejí konec omezení. Některé letecké společnosti rovněž kritizují chystaná bezpečnostní doporučení pro budoucí provoz, mezi něž by mohlo patřit neobsazování některých míst v letadlech v rámci prevence nového šíření viru. Podle aerolinek by to přineslo další ztráty.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Očkování (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Očkování (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Očkování (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...