Návrh, jenž má být schválen ve čtvrtek, uvádí, že nejlepším řešením této daňové disproporce je uzavření globální dohody. Dodává však, že v případě nedostatečného pokroku v tomto směru by měla Evropská unie podniknout vlastní opatření.
Evropa tratí kvůli Facebooku a Googlu. Obři platí nepřiměřeně nízké daně |
Krátkodobá řešení podle návrhu zahrnují například zdanění digitálních podniků na základě jejich tržeb, a nikoli zisku. Tento postup byl již dříve navržen Francií a získal podporu deseti členských zemí Evropské unie. V dlouhodobém horizontu by EU podle návrhu měla zajistit, aby digitální firmy mohly být zdaňovány i v zemích, kde nejsou fyzicky přítomné, napsala agentura Reuters.
Europoslanec Paul Tang tento měsíc ve své zprávě uvedl, že země EU v letech 2013 až 2015 možná přišly na daňových příjmech od amerických internetových firem Facebook a Google až o 5,4 miliardy eur (141 miliard korun). Na vině je podle něj fakt, že velké internetové firmy podléhají v EU nepřiměřeně nízké daňové zátěži. Nadnárodní internetové firmy podle dokumentu „minimalizují daňovou zátěž v EU tím, že všechny své příjmy směrují do zemí, kde jsou daně nízké, jako je Irsko a Lucembursko“.