Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekologové zaútočili na ČEPS kvůli odpojování solárních elektráren

Ekonomika

  11:58
PRAHA - Ekologové žádají odvolání představenstva provozovatele přenosové sítě ČEPS, na jehož výzvu pozastavily distribuční společnosti připojování obnovitelných zdrojů energie do sítě. Firma podle nich selhala při přípravě elektrických sítí, ačkoliv na to měla sedm let času.

Solární eneregie foto: Shutterstock

Představitelé čtyř ekologických organizací to dnes uvedli na společné tiskové konferenci. Vyjádření společnosti ČEPS a ministerstva průmyslu a obchodu ČTK shání.

"Čisté energie přibývá dokonce o pětinu pomalejším tempem, než vláda už v roce 2003 schválila. Jenomže ČEPS, na rozdíl od svých kolegů v jiných zemích, vůbec nepřipravil síť na nové větrné a solární elektrárny. Přitom měli sedm let času. Představenstvo společnosti by proto mělo být odvoláno," uvedl dnes Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Společně proti slunci

Společnosti ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a podle České televize i Pražská energetika tento týden oznámily, že přestaly udělovat kladná stanoviska k žádostem o připojení nových solárních a větrných elektráren do sítě. Společnost ČEPS je k tomu vyzvala kvůli zachování bezpečnosti dodávek elektřiny. Při současném tempu připojování zejména solárních elektráren podle ČEPS hrozí situace, že bude výroba vyšší než spotřeba.

Závazek pokrývat osm procent z celkové spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů podepsala podle Koteckého Česká republika v přístupových smlouvách k Evropské unii. Současný stav se přitom podle ekologů pohybuje pouze okolo 6,5 procenta.

Jiné evropské země podle ekologických organizací s velkým objemem obnovitelných zdrojů energie v síti problém nemají. Dánsko vyrábí z větrných elektráren asi 20 procent své spotřeby elektřiny.

Ve Španělsku vyrábí fotovoltaické elektrárny asi osm procent elektřiny, v letních špičkách překračuje výkon slunečních elektráren polovinu spotřeby elektřiny bez jakýchkoliv problémů, řekl Jan Rovenský z Greenpeace.

O solární energii více:Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat