Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonom Jan Švejnar: Evropě chybí lídři schopní stmelit ji

Ekonomika

  7:00
Evropě chybí lídři schopní stmelit ji, tvrdí v rozhovoru pro sobotní vydání LN Jan Švejnar. S čechoamerickým ekonomem a bývalým prezidentským kandidátem hovořili Pavla Francová a Jan Sochor.

LN: Jak teď po ekonomické krizi vidíte budoucnost současného ekonomického modelu západní civilizace? Mnozí ekonomové i politici ho označují za nefunkční.
Dvacáté století bylo stoletím velkých experimentů. Vyzkoušeli jsme si „alternativní modely“ jako socialismus, fašismus a komunismus a zjistili jsme, že nefungují ani tak dobře jako špatný kapitalismus. Ten má spoustu problémů, ale je to systém, který je velice pružný a přizpůsobivý. Na druhou stranu je v určitém smyslu i drtivý a­přenáší nákazy.

LN: Takže nežijeme v době konce kapitalismu?
Kapitalismus se bude dál vyvíjet a­je stále složitější, protože je založen na přílivu a odlivu kapitálu a pracovních sil. V době Bati a Forda všichni celý život pracovali v jedné fabrice. Teď přichází a odchází celé podniky a­musíme počítat s tím, že když u nás někdo dnes vyrábí, zítra tu už být nemusí. To bude vyžadovat, aby hospodářská politika byla mnohem sofistikovanější. Musíme se připravit na to, že budou velké rozdíly nejen mezi jednotlivci, ale i podniky a zeměmi. Ty, které budou řízeny chytře, budou bohaté a ti ostatní hned vedle budou chudí, protože příležitosti budou odcházet, a­ne zůstávat na dlouhou dobu.

LN: Jak je na tyto změny připravena Česká republika?
Ne moc dobře. Podceňujeme potřebu rychlého pokroku. Zvlášť když si vezmeme oblasti, jako je věda a výzkum a školství, pořád nepodstupujeme reformy, které jsou potřebné. Naše univerzity v mezinárodních hodnoceních nejsou mezi první stovkou ani první dvoustovkou. Na kolik tenistů byste se chodili dívat, kdyby nebyli ani v první dvoustovce? Jsme zahleděni do sebe. Díváme se na absolutní pokrok a­říkáme, vždyť jsme na tom lépe, než jsme byli, a zapomínáme, že když jdeme kupředu a ostatní běží, tak zaostáváme.

Autoři:

Grafton Recruitment Praha
VÝVOJOVÝ KONSTRUKTÉR PŘÍPRAVKŮ

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč