Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Debata LN: experti v čele s Tůmou řešili chyby Česka v minulosti

Téma diskuze v rámci akce 120 let Lidových novin na Masarykově univerzitě: Vývoj české ekonomiky a společnosti v polistopadové době. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Téma diskuze v rámci akce 120 let Lidových novin na Masarykově univerzitě: Vývoj české ekonomiky a společnosti v polistopadové době. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jak se vyvíjela česká ekonomika a společnost v polistopadové éře? Téma, které se probíralo na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Veřejná debata byla součástí oslav 120. výročí prvního vydání Lidových novin.

Mozaiku uplynulých 23 let skládali tři hosté: ekonom a bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, odborník na transformaci české ekonomiky Libor Žídek a politolog z Fakulty sociálních studií MU Stanislav Balík.

Debatu moderovala Lenka Zlámalová, politická a ekonomická analytička Lidových novin. "Mluvilo se o tom, co se mohlo a mělo udělat během české transformace jinak, jaké největší chyby jsme udělali, jak jsme na tom ve srovnání s ostatními zeměmi," uvedla Lenka Zlámalová. 

Autoři LN přednáší na vysokých školách

Lidové noviny si letos připomínají 120. výročí od svého založení. Při této příležitosti pořádají sérii přednášek na vysokých školách. Seznam přednášek, který se průběžně aktualizuje, najdete zde. Na ty, u nichž není napsáno 'obsazeno' či 'seminář', může i veřejnost.

Česká republika nyní prochází svou druhou vážnější hospodářskou a společenskou krizí po roce 1989. "Jsem přesvědčen, že atmosféra při krizi v roce 1997 byla horší než dnes," řekl během debaty Zdeněk Tůma.

V posledních desetiletích neudělala podle Zdeňka Tůmy Česká republika vážnější chyby než okolní postkomunistické země. "Nedá se říct, že by česká, polská nebo maďarská cesta byla výrazně úspěšnější. Všechny ty země prošly v různých dobách vzestupy a pády. Vždycky se můžeme ptát, jestli rychlost změn v ekonomice byla vyšší hodnotou než dostatečně připravené instituce a právní rámec," dodal bývalý guvernér České národní banky.

Stanislav Balík je přesvědčen, že naší předností je proti ostatním zemím stabilita politiky. "Pokud jde o politiku, neprožíváme krizi. Podívejte se, jaká témata dnes vévodí veřejné debatě. Politický souboj se vede o daně, sociální dávky, důchody. To jsou tradiční politická témata vyspělých demokracií. I v nich máte všelijaká protestní sdružení a spolky, které se dnes hlásí do veřejné debaty, stejně jako u nás," prohlásil Stanislav Balík.

"Trochu zapomínáme, co všechno už máme a bereme to za samozřejmé. Jsme už standardní vyspělou zemí, možná si to neuvědomujeme. Vždycky mě zaráží, když mi studenti řeknou, že jsme rozvíjejících se státem," doplnil třetí host debaty Libor Žídek.

O debatu byl nebývalý zájem. Aula s kapacitou 350 míst byla plná. Dalších 80 lidí ji sledovalo z vedlejší místnosti z videoprojekce.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...