Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Elegance i společenská faux-pas. Jak jsou na tom kandidáti senátorských voleb

Ekonomika

  21:26
Praha - Etiketa oblékání patří stejně jako jazyková vybavenost ke společenskému vystupování. U veřejně činných osobností by toto pravidlo mělo platit obzvlášť. Správná délka kalhot, uzel na kravatě nebo vhodná obuv patří k základním aspektům společenského oděvu. Čeští politici je však často neberou v potaz. Jak se oblékají kandidáti v nastávajícím volebním klání?

Stanislav Juránek, kandidát KDU-ČSL foto: MAFRA

Stanislav Huml, ČSSD

Stanislav Huml, kandidát ČSSD

Černý oblek by měl patřit stejně jako bílá košile, do skříně každého muže. Přesto není vhodný na každou příležitost. Jeho obléknutí by mělo patřit k významnějším společenským událostem. Poslanec ČSSD ho však volí až příliš často. Pravděpodobně bude patřit k jeho jediným. Nic proti této skladbě šatníku. V takovém případě by však politik mohl investovat do kvalitního materiálu a přiléhavějšího střihu. Podcenění těchto aspektů vede ke zvýraznění nedostatků postavy. Příliš dlouhé rukávy a nepadnoucí sako v ramenou politikovi příliš nelichotí.

Zdeněk Škromach, ČSSD

Zdeněk Škromach, kandidát ČSSD

Muž, který si kromě tmavých obleků, rád pohraje s barvami. Nebojí se tmavě fialové, červené ani světle modré. S oblibou využije i butoniéru, knoflíkovou dírku v klopě saka, k drobné ozdobě v podobě jehlice. Velikost obleku v ramenou je už detail, který stávající senátor časem odstraňuje.

Miloš Vystrčil, ODS

Miloš Vystrčil, kandidát ODS

Senátor za ODS, střídá klasický černý oblek s proužkem. Volí světle modrou košili, občas sáhne i po elegantní vestě. Tomu nelze nic vytknout. Horší je to s velikostí obleku, kterou by si s ohledem na štíhlou postavu mohl dovolit upnutější. Vítaná by mohla být i elegantnější úprava vlasů. Několikadenní strniště patří ke stylu moderních mužů, proti němuž nelze nic namítat, pokud je rovnoměrně zastřižené a upravené.

Libuše Hrdinová, ODS

Libuše Hrdinová

Elegantní dáma, která se nebojí barev. Na jejích vystoupeních je zřejmě, že nad volbou oblečení přemýšlí a je pro ni součástí společenského vystupování. Jemné šperky, líčení i upravené vlasy vše delikátně podtrhují. Mezi neustálými radami pánům, jak si vybrat oblek by bylo nasnadě upozornit i ženy na správné padnutí dámského saka. V takovém případě není konfekce vždy správnou volbou a vyplatí se investovat do saka na míru.

Josef Babka, KSČM

Josef Babka, kandidát KSČM

Před kritikou tohoto kandidáta je třeba napsat, že obléknutí košile s krátkým rukávem pod sako je pro muže na vyšším společenském postu zcela nevhodné. Sako mu při větším pokrčení paže odhaluje předloktí, což hraničí s odhalením mužského lýtka a je tak skutečným společenským faux pas. Takový oděv působí lacině a na postu senátora až nevhodně. Úbor muže v kravatě a košili s krátkým rukávem vídáme spíše za pultem podniků rychlého občerstvení, kde by tento nešvar měl také zůstat.

Alexander Černý, KSČM

Alexander Černý

Politik, kterému je nošení saka zcela vlastní. Kombinace černého obleku s modrou košilí a proužkovanou kravatou je v českých politických luzích a hájích běžným standardem. Kandidát Černý má však v zásobě i ležérní béžové sako, které mu v kombinaci s černým rolákem skutečně padne. Působí seriózně a zcela uměřeně svému postu.

Vlastimil Harapes, ANO

Vlastimil Harapes, kandidát ANO

V případě baletního mistra je třeba říci, že mírná osobní extravagance je v jeho případě akceptovatelná, a snad i vítaná změna. V senátorské šedi černých obleků tak může Harapes působit jako milé překvapení. Co už však nelze umělci odpustit jsou mírné nedostatky v detailech – nepadnoucí sako v ramenou, příliš dlouhé kalhoty, v některých případech dokonce ohrnuté rukávy u saka. I aktuálnější model bot by baletnímu mistrovi slušel více.

Ivo Vondrák, ANO

Ivo Vondrák, kandidát ANO

Garderóba kandidáta Vondráka zahrnuje kromě klasiky i béžová tvídová saka. Volba kravaty s extravagantnějším vzorem je otázkou vkusu, a určitě ne prohřeškem. Vždy hladce oholenou tvář lze jen kvitovat. Jedinou výtkou nebo spíše drobným šťouchnutí je připomínka - pokud si muž sundá sako a to s ohledem na situaci a souhlasu přítomných, měla by být sejmuta i kravata.

Herbert Pavera, TOP 09

Herbert Pavera, kandidát TOP 09

Styl kandidáta Pavery lze pochválit za správné kravatové uzly s ohledem na typy límečků. Po vzoru amerických politiků rád vázanku odloží a vystoupí bez ní, s jedním rozepnutým knoflíčkem. Světlou barvu obleku by měl volit častěji. Nepřidává mu roky tak jako tmavý společenský oblek. V posledním bodě lze ocenit slušivý výběr brýlí – jednoduché bez obrouček i šedé v oblém tvaru.

Jiří Švec, TOP 09

Jiří Švec, kandidát TOP 09

Jemný „rozcuch“ vlasů snad není prohřeškem, když si ho může dovolit i britský princ Harry. Je škoda, že se kandidát Švec s ohledem na svůj věk neoblékne do obleku vypisovanějšího střihu častěji. S ohledem na štíhlou postavu by si mohl dovolit i kalhoty užšího a kratšího střihu.

Alena Vitásková, Úsvit

Alena Vitásková

Politička, která vybírá oblečení s šarmem a jemností. Dámské kostýmy i společenské šaty rafinovaně podtrhuje výraznými šperky. V kombinaci náušnic, náhrdelníku, hodinek, náramku a několika prstenů však mohou působit až překombinovaně. Experimentování se střihem vlasů v posledních letech nebyla zcela dobrou volbou a někdy působila až neupraveně. Ofina kratšího střihu je tak pokusem, ke které by se politička neměla vracet.

Vladimír Dryml, Úsvit

Vladimír Dryml

Senátorovi a řediteli nemocnice veskrze nelze nic vytknout. Obleky nosí kvalitní. Rukávy mají správnou délku, kravata též. Kromě černé společenské klasiky sáhne i po šedém saku nebo šatech v tmavě modré. Jediným prohřeškem je snad košile s krátkým rukávem pod sako, na kterou by měli nejen politici, ale všichni pánové zapomenout.

Stanislav Juránek, KDU-ČSL

Stanislav Juránek, kandidát KDU-ČSL

Svůj oblekový repertoár vede kandidát Juránek za KDU-ČSL v černém obleku a bílé košili, kterou oživuje jen kravatou v jiné barvě či vzoru. Jednu poznámku – kravata by se měla jemně dotýkat pásku. Nepřesahovat ho, ani nebýt příliš krátká. Jinak patří politikův styl ke zcela běžné šedi.

Jaromíra Vítková, KDU-ČSL

Jaromíra Vítková

Kandidátka lidovců má v oblibě saka v kombinaci s hedvábnými šátky. Krátká vázanka je vítaným detailem, který oživí její jinak pánský styl. Zvolená saka Vítkové ne vždy dobře padnou. Investici do materiálu i krejčího však politička snad časem dožene.

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...