Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Elektrárenský gigant ČEZ si objednal solární Temelín

Ekonomika

  9:24
ČESKÉ BUDĚJOVICE - U Ševětína na Českobudějovicku, nedaleko železniční trati z Českých Budějovic na Prahu, vyroste do jednoho roku mamutí solární elektrárna, zdaleka největší, jaká byla kdy v Česku postavena. Provozovat ji bude energetická společnost ČEZ, která si stavbu objednala u několika soukromých firem. Informaci, kterou Lidové noviny získaly z jiných zdrojů, včera LN potvrdilo oficiálně i vedení ČEZ.

Především u zemních instalací se dá účinnost zvýšit sledovacími systémy (takzvané slunečnice) – zařízením s elektromotorem, které během celého dne natáčí panely tak, aby byly vůči slunci v ideální poloze. foto: Lidovky.cz

Energetici počítají v případě této sluneční elektrárny s výkonem na dnešní poměry neuvěřitelným – 30 megawattů, což překonává výkon dosud největšího solárního zdroje v republice takřka trojnásobně.

Většina českých fotovoltaických elektráren však funguje s až třicetkrát menším výkonem.

Jako 80 fotbalových hřišť

Protože na každý megawatt výkonu je potřeba pokrýt solárními panely zhruba dva hektary půdy, pokryje tento "solární Temelín" u Ševětína plochu takřka šedesáti hektarů. To představuje pro srovnání plochu asi osmdesáti fotbalových hřišť.

"Jedná se o projekt fotovoltaické elektrárny, do kterého ČEZ vstoupil v samém závěru loňského roku, do provozu by měla být elektrárna uvedena do dvanácti měsíců," řekl LN Marin Schreier, manažer komunikace ČEZ pro obnovitelné zdroje.

Lokalita vedle železniční trati na Prahu byla podle něj vybrána jednak z důvodu dostatečné vzdálenosti od obytné zástavby, jednak kvůli vhodným přírodním podmínkám, tedy dostatečnému slunečnímu osvitu. "Projekt je nyní v úvodní fázi výstavby," potvrdil Schreier.

Nová fotovoltaická elektrárna by měla ze společnosti ČEZ udělat provozovatele absolutně největšího zdroje elektřiny, tedy Jaderné elektrárny Temelín, tak i největšího zdroje solárního.

Více o ambiciozním projektu ČEZ se dočtete v sobotním vydání deníku

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat