Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Někteří dodavatelé energií ruší lidem fixace, aby jim vyšší ceny doplatil stát

Ekonomika

  18:42
Někteří dodavatelé energií ruší svým zákazníkům smlouvy se zafixovanými cenami nižšími než vládou stanovený strop. Podle nich se zvýšení ceny zákazníků nedotkne, protože ho zaplatí vláda. Rušení fixovaných smluv je podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) porušením smlouvy a zákazníci by na to neměli přistoupit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

„Rozhodnutí vlády zastropovat ceny energií potěšilo nejednoho koncového zákazníka. Nicméně již nyní sledujeme jistý nešvar, kdy někteří dodavatelé energií odběratelům ruší stávající smlouvy se zafixovanými nižšími cenami s tím, že rozdíl v ceně se jich nedotkne, neboť to zaplatí vláda. Tyto praktiky jsme zaznamenali i mezi těmi největšími. Pro odběratele se nemusí nic změnit, nicméně další zatěžování státního rozpočtu, které být vlastně nemusí, není úplně férové jednání,“ řekl energetický analytik Jan Béreš z portálu z Ušetřeno.cz, který na praktiku obchodníků upozornil.

Pokusy o rušení fixovaných smluv ze strany dodavatelů nejsou podle ERÚ novinkou, sám úřad na problematiku pravidelně upozorňuje. „Jestliže je spotřebiteli měněn ceníkový či dokonce fixovaný produkt na spotový v rozporu se zněním původní smlouvy - a tedy se zákonem, například prostřednictvím pouhého oznámení, měl by namítnout neúčinnost takové změny a nepřistoupit na ni. Dodavatel musí dodržovat zákony a plnit uzavřené smlouvy, ať už argumentuje nepředvídatelnými změnami na trhu nebo tím, že vysokou cenu vyřeší takzvané zastropování cen,“ řekl mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Řada fixovaných cen, zvláště u starších smluv, navíc byla podle Keborta zafixována na nižší úrovni, než může být nový cenový strop, spotřebitel by tak na změně tak či tak prodělal. „Přinejmenším neetická je pak snaha přenést vlastní náklady dodavatelů na stát, který by jim vyplácel kompenzace za část ceny přesahující takzvané zastropování,“ dodal Kebort.

Elektřina v září skokově zdražila

Podle portálu v září opět vzrostly ceny energií, které Ušetřeno.cz sleduje prostřednictvím svého indexu. U elektřiny byl nárůst výraznější než v předchozích měsících, šlo o skokové navýšení o 3089 Kč. Průměrná cena na konci září dosahovala rekordních 8945 Kč za megawatthodinu (MWh) bez DPH. U plynu nebylo zvyšování podle Ušetřeno.cz tak výrazné, jeho cena vystoupala na 3234 Kč za MWh bez DPH, tedy o 177 Kč.

Index elektřiny Ušetřeno.cz je sestavený z nejprodávanějších produktů srovnávače zaměřeného na energie Ušetřeno.cz. Týká se ceny silové elektřiny za MWh bez DPH, která má největší podíl na celkové faktuře. On-line srovnávač produktů pro domácnosti patří do produktové skupiny ČSOB. Působí na trhu od roku 2010 a jeho služeb dosud využilo přes 4,2 milionu klientů.

Autoři: ,

Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč
Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč

Jsou snad už Vánoce? Pro nás v eMimino.cz ano! Značka Electrolux pro tři z vás připravila krásnou nadílku v podobě všestranného vysavače, který...

Mohlo by vás zajímat