Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Elektřina jako politická zbraň

Ekonomika

  18:54
PRAHA - Po kontroverzních poplatcích vybíraných ve zdravotnických zařízeních získali domácí politici další „horké téma“ k oslovení voličů - ceny elektřiny. Tentokrát však iniciativu nepřebrala opozice, nýbrž vládní představitelé.
Elektřina - ilustrační foto.

Elektřina - ilustrační foto. foto: Michael SohnČTK

Chtějí hlavní energetické přimět k jednání o dalším vývoji cen elektřiny, případně změnit systém obchodování s elektřinou tak, aby došlo k zastavení prudkého růstu cen. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman včera oznámil, že ještě do konce roku bude jednat s představiteli hlavních energetických společností v zemi - ČEZ, E.ON a PRE - o budoucím vývoji cen elektrřiny. „Jednání by mělo zprůhlednit, jakým způsobem se tvoří cena elektřiny, a to by následně mohlo přispět ke stabilizaci cen,“ řekl Říman.

Podle analytiků a expertů obeznámených s energetickým trhem se jedná pouze o populismus podobný srpnovému prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica, který pohrozil energetickým podnikům vyvlastněním, pokud budou prosazovat neúměrné zvyšování cen energií.

„Ze strany vlády jde pouze o rétoriku se snahou získat sympatie voličů,“ řekl ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach. Společnost ČEZ podle něj ani nemůže vyslyšet volání vlády po nižších cenách elektřiny. „ČEZ je obchodní společnost a její manažeři musí usilovat o prodej elektřiny za co nejlepších podmínek. Jinak by nevykonávali činnost řádného hospodáře se svěřeným majetkem a hrozilo by jim vězení.“

Co chce vláda?
* přimět distributory k zastavení prudkého zvyšování cen energií
* umožnit i malým firmám nakupovat na burze elektřinu bez prostředníků

Co chce opozice? ¨
* zrušit rozhodnutí Energetického regulačního úřadu o růstu cen elektřiny na příští rok
* zrušit energetickou burzu, nebo alespoň v této chvíli oddělit stanovení cen elektřiny od vývoje energetické burzy
* omezit marži energetických firemo

Volání politiků po zlevnění energií a současné prosazování dražších alternativních zdrojů je podle Macha pokrytecké. „Ceny rostou v důsledku rostoucí poptávky po elektřině, která souvisí s odstávkami způsobenými odstavováním jaderných elektráren například v Německu. Energie je pak generována z dražších větrníků a dalších alternativních zdrojů... právě to mají ale politici v rukou,“ zdůraznil Mach.

Premiér Mirek Topolánek připustil, že „vláda nemá právo do cenotvorby silové elektřiny vstupovat“.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman ale řekl LN, že na svém plánovaném jednání se šéfy společností ČEZ, E. ON a PRE hodlá iniciovat změnu v obchodování s elektřinou na pražské Energetické burze.

V současnosti může na burze s elektřinou obchodovat 30 velkých společností, licenci k obchodování mají stovky dalších firem z řad velkých odběratelů energií. Menší odběratelé mohou elektřinu nakupovat pouze prostřednictvím velkých distributorů a nemohou tak realizovat své nákupy za pro ně nejoptimálnější ceny. A právě to by chtěl Říman do budoucna změnit. „Budu prosazovat zapojení malých podnikatelských subjektů do nákupu elektřiny, aby za ně nenakupovali obchodníci... Jinými slovy, budu požadovat, aby distributoři umožnili maloodběratelům podobné podmínky, jaké mají již nyní velkoodběratelé,“ vysvětlil Říman. Ministr zároveň dodal, že takovou organizaci obchodování již konzultoval se zástupci ČEZ.

Mluvčí ČEZ Eva Nováková byla ke konceptu zapojení malých firem do obchodování spíše skeptická. „Nevím, jestli někde ve světě mohou na burze nakupovat elektřinu i malé firmy,“ popsala.

Zástupci elektrárenských firem, burzy i analytici se shodují, že přestože se cena elektřiny stala politickým tématem, její vývoj nebude záležet na politicích, ale zejména na poptávce po energiích. „Určování cen prostřednictvím burzy je nejférovější způsob,“ zdůraznil mluvčí Energetické burzy Jiří Kovařík.

Termínované obchody futures (obchody, pomocí kterých si odběratelé zajišťují cenu elektřiny) na burze přitom naznačují, že by ceny již v budoucnu nemusely výrazně růst. Včera se cena jedné megawatthodiny na rok 2009 prodávala na pražské burze za 57,25 eur. Cena 1 MWh na rok 2010 byla 57,90 eur a na rok 2011 57,40 eur. Ještě v polovině letošního roku přitom cena 1 MWh činila 90 euro.