Roční dotace by se podle vládního návrhu měly zvýšit zhruba o 7,2 miliardy na necelých 43 miliard. Stát zároveň sníží částku, pomocí níž zdražování elektřiny kompenzuje. A to ze současných 11,7 miliardy na 9,7 miliardy.
Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 419 korun při každé spotřebované megawatthodině. Bez státní podpory by tato částka činila více než 700 korun. Nyní však státní podpora po dvou letech klesá a příspěvek na obnovitelné zdroje tak vzroste na zhruba 590 Kč/MWh.
Šéfka sdružení solárníků odpovídala čtenářům |
Vedle regulované části ceny elektřiny, kam spadají právě poplatky na obnovitelné zdroje, však druhou polovinu ceny tvoří silová elektřina. Ta se vyvíjí podle nabídky a poptávky na trhu a letos klesala. Nebýt tedy obnovitelných zdrojů, elektřina pro konečné spotřebitele mohla v příštím roce podle odborníků zlevňovat či alespoň stagnovat.
Největší část z miliardových dotací jde na podporu solárních elektráren, které zažily v předchozích letech velký boom právě kvůli štědré podpoře s garantovanou návratností. V příštím roce budou solární zdroje dotovány podle současného návrhu téměř 25 miliardami korun.
Ceny porostou dál
Průmyslové podniky každoroční zdražování kvůli takzvané zelené energii stojí stovky milionů korun a obávají se ztráty konkurenceschopnosti.
Domácnostem letos elektřina zdražila v průměru o 3,4 procenta. Energetický regulační úřad (ERÚ) předpokládá, že ceny elektřiny porostou kvůli obnovitelným zdrojům ještě řadu let.
Pro zmírnění jejich dopadu do rozpočtů domácností a podniků chce ERÚ od roku 2014 zrušit podporu všem novým obnovitelným zdrojům.